Archwium > Numer 449 (01/2011) > Daj się wykluczyć > Show w piórkach obiektywizmu

Show w piórkach obiektywizmu
Pierwszym wielkim nieistniejącym we współczesnych mediach jest człowiek i jego rzeczywista kondycja.

Żyjemy w czasach, w których wiele elementów rzeczywistości poznajemy nie przez osobiste doświadczenia, a przez pośredników – najczęściej media. One nas kreują, ale i wykluczają. Zgadza się pan z tą tezą?

Przypomniał mi się metafizyczny żart, który usłyszałem kiedyś z ust Marka Jurka: współczesna filozofia bytu opiera się na koncepcji ”zaistnienia” – zaistnienia w mediach oczywiście.

Człowiek jest więc bytem istniejącym wtedy, kiedy pojawia się w telewizji, radiu, gazetach lub internecie?

Jak wiemy od Parmenidesa, ”byt jest, a niebytu nie ma” [śmiech]. W tej koncepcji media mają moc demiurga zdolnego unicestwić albo wydobyć z nieistnienia. Demiurgowie lepią coś z przedmedialnej materii, która występuje poza studiami telewizyjnymi i ma – jak wiadomo – dość niejasny status ontologiczny. Potem media nadają temu czemuś kształt i w końcu obdarzają istnieniem.

Bez mediów jednak trudno sobie dziś wyobrazić skuteczny obieg informacji.

Wiele naszych problemów to problemy skali, masowości. Arystoteles i Platon zalecali wspólnotę polityczną nieprzekraczającą 10 tys. obywateli. Tu problemy komunikacji w naszym sensie tego słowa nie istnieją. Wymiana informacji odbywa się na targu, agorze, w codziennym życiu. Oczywiście, już wtedy istniał problem fałszowania wizerunku czy nieuczciwej perswazji, ale weryfikacja obrazu kreowanego przez polityka, demagoga, stratega czy kapłana na ogół nie przekraczała poznawczych możliwości zwykłego człowieka. Dziś m (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Karłowicz - ur. 1964, filozof, publicysta, menedżer; autor książek Arcyparadoks śmierci, Koniec snu Konstantyna, Sokrates i inni święci; współautor programu telewizyjnego w TVP Kultura "Trzeci punkt widzenia"; prezes Fundacji Świętego Mikołaja; współzałożyciel (z Markiem A. Cichockim) rocznika "Teologia Polityczna"; członek zarządu grupy Allianz Polska; mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Dariusz Jaworski - ur. 1961, polonista, filozof, dziennikarz i publicysta, menedżer; mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także


komentarzeFacebook