Cześć byki!
Czasem ktoś zapyta, dlaczego pracuje z bezdomnymi. Nie lubi takich pytań. - Ja nie pracuję. Ja żyję razem z nimi.

W wiejskim domu w Zochcinie koło Opatowa kilku mężczyzn zasiadło przy długim stole do obiadu. Zmówili modlitwę i zaczęli jeść rosół. Na drugie dostaną gulasz z kaszą, do popicia kompot. Rozmawiają, jakby byli dużą rodziną.

Kim są?

Jeden przesiedział z przerwami 20 lat w więzieniu, drugi tyle samo tułał się po dworcach i schroniskach dla bezdomnych, trzeci po domu dziecka – nie miał się gdzie podziać, kolejni też po więzieniach albo bezdomni z długim stażem. Jest jeszcze chłopak, który prawie nie mówi, bo ma autyzm. I ksiądz, niepijący od kilku lat alkoholik.
Pomiędzy nimi siedzi kobieta w rudobrązowym habicie i białej chuście na głowie. – Jedz, synku – zwróciła się do chłopaka z autyzmem. W nagrodę dostała szczery uśmiech.

– Żyję z moimi braćmi, którym po ludzku się nie powiodło – siostra Małgorzata Chmielewska, założycielka i przełożona polskiej Wspólnoty Chleb Życia często powtarza to zdanie. – A właściwie to żyję z Chrystusem, który w nich mieszka – dopowiada.

Brzmi strasznie pobożnie. Jednak Małgorzata Chmielewska żyje tym, co mówi. I nie jest nawiedzona.

Nauczyciele i uczniowie

Dziesięć lat temu siostra Chmielewska wydała niewielką książeczkę zatytułowaną Wezwanie. Napisała w niej tak: ”Nie wyobrażam sobie, żebym mogła jeść coś innego niż bezdomni z naszych domów lub mieszkać w dostatnim mieszkaniu i przychodzić do nich, śpiących na piętrowych łóżkach, często na korytarzach z powodu braku miejsc, na parę godzin dziennie i głosić im, że i (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Zasada - dziennikarz, reporter, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą". Jest autorem książek: "Duch '44 o kapelanach Powstania Warszawskiego" (WAM 2018), "Generał w habicie" o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i jej Wspólnocie Chleb Życia i "Wyznań księży alkoholików" (Znak). Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MISTYKA ZIEMNIAKA

Chłopcy z placu broni

I nie opuszczę Cię

I TUTAJ TEŻ MI DOBRZE

BEZ MARGINESU


komentarzeFacebook