Archwium > Numer 449 (01/2011) > Reportaż > Powołani do kalendarza

Powołani do kalendarza
Nie szukałyśmy przystojnych księży, tylko ciekawych. Ludzi z pasją. Kapłanów, którzy dla dzieci i młodzieży są wielkimi autorytetami. A że ktoś przy okazji jest przystojny? No to chyba już nie jego wina?

Ks. Paweł jest hokeistą, olimpijczykiem z Lake Placid. Ks. Sławek, zapalony harleyowiec, prowadzi w lipcu Spotkania Motocyklowe z Mszą Świętą. Ks. Grzegorz organizuje jedyną na świecie pielgrzymkę rolkowców. Ks. Bogusław pisze książki dla dzieci, ks. Andrzej zakłada kluby sportowe. Wariaci? Boży szaleńcy? Niepoprawni entuzjaści? A może zwyczajni księża, którym się po prostu chce coś robić, którzy potrafią wykorzystać własne zainteresowania i pasje w pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Tylko przestrzeń kościoła jest dla nich za ciasna. Dlatego z Dobrą Nowiną postanowili iść krok dalej.

To właśnie takich pozytywnie zakręconych księży postanowiły pokazać Paulina Socha-Jakubowska i Sylwia Dąbrowa. Wymyśliły kalendarz. „Powołani. Poznaj duchownych z pasją A.D. 2011”. Dwunastu kapłanów. Dwanaście ludzkich historii.

Nim Polacy zdążyli wbić gwóźdź w ścianę, by powiesić na nim kalendarz, w mediach, a zwłaszcza w internecie rozpętała się burzliwa dyskusja: czy godzi się, by kapłani pokazywali swój wizerunek i przez 12 miesięcy uśmiechali się do nas z czarno-białych fotografii? U niektórych kalendarz wywołał nawet mdłości: do zdjęć mają bowiem prawo pozować sportowcy, znane aktorki, piękne nagie kobiety. Mogą być konie, zabytki, kwiaty, pejzaże. Może być papież. Ale zwykli księża?

Pozytywny PR

Paulina Socha-Jakubowska, warszawska dziennikarka, zobaczyła któregoś dnia w telewizji ks. Michała Misiaka, organizatora bezalkoholowych dyskotek ewangelizacyjnych, na które przychodzi po kilka tysięcy młodych ludzi. – Patrzyłam w ekran i oczy otwierał (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Czy chcesz tu być?

TO NIE ICH WINA

NA ODWROCIE TWOJEGO KRZYŻA WISI JEZUS

Z JEDNEGO GARNKA

A gdy będziemy razem w niebie


komentarzeFacebook