Archwium > Numer 453 (05/2011) > Błogosławiony > Więcej niż pokolenie

Więcej niż pokolenie
Wciąż można spotkać ludzi, którzy twierdzą, że Karol Wojtyła cofnął Kościół zarówno pod względem intelektualnym, jak i?duszpasterskim oraz że sprzeniewierzył się soborowi watykańskiemu II.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbywająca się sześć lat po jego śmierci jest znakomitą okazją, by przypomnieć tę błyskotliwą osobowość: katolickiego księdza i biskupa, który – wbrew wszelkim przewidywaniom – przyciągnął uwagę świata i skupiał ją przez ponad ćwierć wieku. Uroczystość beatyfikacji można traktować jako moment, w którym władze Kościoła nadrobiły zaległości wobec spontanicznego osądu ludu Bożego wyrażonego w okrzykach „Santo subito”, jakie słyszeliśmy podczas mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra 8 kwietnia 2005 roku.

Za i przeciw

Chrześcijańskie świadectwo Jana Pawła II dotarło do niezliczonych rzesz ludzi. Jasnym tego dowodem są choćby listy, które w czasie procesu beatyfikacyjnego trafiały do biura w Rzymie. Ich nadawcy często adresowali swoją korespondencję, pisząc po prostu: „Papież Jan Paweł II – Niebo”. Warto dodać, że można było wśród nich znaleźć wielu niechrześcijan. Co więcej, pisały także osoby niewierzące. W ten sposób heroizm cnót życia Jana Pawła II potwierdzili ludzie reprezentujący szerokie spektrum polityczne i religijne. Wszystko to sprawia, że – jak w wypadku błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty – beatyfikacja sługi Bożego Jana Pawła II staje się okazją do prawdziwie ekumenicznego i międzyreligijnego spotkania.

Mimo tych wszystkich znaków i wydarzeń wciąż można spotkać ludzi, którzy uparcie twierdzą, że Karol Wojtyła cofnął Kościół zarówno pod względem intelektualnym, jak i duszpasterskim. To ci, którzy uważają, że był to pontyfikat „restauracji”, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


George Weigel - ur. 1951, amerykański teolog, pisarz katolicki, działacz społeczny i polityczny. Zajmuje się głównie kwestiami dotyczącymi religii i kultury, obliczem chrześcijaństwa w dobie demokracji i kapitalizmu. Jest autorem najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II, zatytułowanej "Świadek nadziei". W ostatnim czasie ukazała się jego najnowsza książka "Kres i początek". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

LUDZIE PRZESTALI WIERZYĆ

Opatrznościowy wybór

Groźba nowego wspaniałego świata

"Autobiografia", "Kościół dla średnio zaawansowanych"

Kazanie na otwarcie


komentarzeFacebook