Śledztwo ostateczne
Czy Jacek Kaczmarski został ochrzczony na łożu śmierci wbrew swej wiedzy i woli, czy też świadomie przyjął chrzest? Do dziś ta kwestia rozpala umysły wielbicieli poety.

23 kwietnia 2004 roku Jacek Kaczmarski został pochowany na warszawskich Powązkach. Towarzyszyli mu przyjaciele, wielbiciele i muzyka Mozarta. A także jego własne piosenki śpiewane już przez innych.

24 kwietnia tegoż samego roku w „Gazecie Wyborczej” ukazała się relacja z pogrzebu. Kończyła się zdaniem: „Kaczmarski przyjął chrzest tuż przed śmiercią, w Wielką Sobotę 10 kwietnia”. Dalej była już tylko notka o wieku.

25 kwietnia z powodu tych słów na internetowych forach rozpętała się burza. Trwa do dzisiaj.

* * *

Dziennikarz piszący o chrzcie Jacka Kaczmarskiego, staje przed trudnym zadaniem. Z jednej strony bowiem jest w Polsce grono przyjaciół i badaczy twórczości poety, których absolutnie nie interesuje, czy ten ochrzcił się przed śmiercią, czy nie. Więcej: nie uważają, by ta wiedza mogła przydać się do czegokolwiek. – Mam do tego stosunek doskonale obojętny – mówi mi Krzysztof Gajda, autor pracy doktorskiej o Kaczmarskim, kilku książek o poecie, w tym także jego pierwszej, dopiero co wydanej biografii pt. To moja droga. – W żaden sposób nie wpływa to na moje widzenie jego twórczości – dodaje. – To ogromna tajemnica, którą Jacek zabrał do grobu. Ale mam przekonanie, że nie muszę wiedzieć, jak było – dorzuca Robert Siwiec, bliski przyjaciel Kaczmarskiego.

Z drugiej strony są podzieleni wielbiciele, obrzucający się obelgami na internetow (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Kowalski - ur. 1972, absolwent polonistyki na UAM w Poznaniu, dziennikarz "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, mieszka w Kruszwicy, jest żonaty, ma trzech synów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kreska na świadectwie

Wszyscy dłużnicy "Niedźwiedzia"

PRZYPOWIEŚĆ MA SIĘ DOBRZE

Wszyscy kłamią

Siedem grzechów głównych


komentarzeFacebook