Nasza droga do Emaus
Nie bójmy się nieobecności Jezusa, nad którą zbyt często się dzisiaj biada! Rozpoznanie żyjącego i działającego Chrystusa zmartwychwstałego w świecie świeckim uniemożliwia nam oglądanie się za siebie.

Drodzy współtowarzysze w przepowiadaniu Ewangelii w naszym świeckim świecie,

„Świat świecki” – co to tak naprawdę znaczy? Słownik Webstera definiuje przymiotnik „świecki” jako „dotyczący rzeczy światowych, doczesnych w odróżnieniu od tego, co dotyczy Kościoła i religii”, zaś rzeczownik „świecki” (a secular) jako „osobę świecką” (lay person). Jeśli weźmiemy pod uwagę takie znaczenia słów, musimy stwierdzić, że w Europie, zarówno starej, jak i nowej, mamy do czynienia z rosnącą liczbą osób świeckich dystansujących się od tego, co dotyczy Kościoła i tradycyjnej religii. Jak przepowiadać Ewangelię nie tylko tym, którzy utracili wiarę z czasów dzieciństwa, ale i tym, którzy nie otrzymali nawet namiastki religijnego wychowania i w ogóle nie czują potrzeby czynnego uczestnictwa we wspólnocie wyznaniowej? Pozwólcie, że podzielę się z wami kilkoma rozważaniami opartymi na Biblii. Pomogą one nam, członkom Rodziny Dominikańskiej, nie ulegać rozpaczy z powodu, jak się wydaje, znacznie trudniejszych okoliczności, jakie obecnie towarzyszą głosicielom Ewangelii.

Utrata wiary

Wszyscy znacie na pamięć wielkanocną Ewangelię o uczniach z Emaus. Wydaje mi się, że opisuje ona taką samą sytuację, jaka ma miejsce dziś, oraz odkrywa przed nami jakże aktualny program formacyjny, ukryty w postępowaniu Jezusa.

Ewangelia o uczniach z Emaus rozpoczyna się od (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


David Kammler OP - ur. 1942 w Kolonii w Niemczech, do dominikanów wstąpił w roku 1962, święcenia kapłańskie przyjął w roku 1968, był katechetą, wychowawcą młodzieży, asystentem opiekuna braci studentów, przeorem, socjuszem prowincjała, przez wiele lat współpracował ze świeckimi dominikanami i uczestniczył w kongresach rodziny dominikańskiej, w roku 2007 został generalnym promotorem laikatu dominikańskiego, mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ukryte pręgi

PRAGNIENIE JEDNOŚCI

POST W OKTAWIE

SPĘKANE PODESZWY

okladka


komentarzeFacebook