Archwium > Numer 417 (05/2008) > Małżeństwo czy celibat? > Świat postawiony na głowie

Świat postawiony na głowie
Wywód o. Janusza Pydy poświęcony jest filozoficznym podstawom duchowości małżeńskiej. Autor zadaje sobie wiele trudu, by wykazywać, że tych podstaw nie ma, czy że są słabiutkie. Możliwe, chcielibyśmy jednak nieśmiało zwrócić uwagę, że przeżywanie więzi z Bogiem nie zależy od tego, czy opracowano filozoficzne zaplecze dla danej drogi do Niego.

Gdy czytamy artykuł o. Janusza Pydy, mamy nieodparte poczucie odwrócenia porządku rzeczy. „Proszę mi udowodnić, że życie zakonne nie jest doskonalszą formą dążenia do świętości niż życie małżeńskie” – domaga się o. Pyda od Małgorzaty Wałejko. Drogi Ojcze, już w starożytności ustalono, że obowiązek udowodnienia spoczywa na tej osobie, która coś twierdzi, nie zaś na tej, która przeczy. Po prostu udowadnianie okoliczności negatywnych może być najzwyczajniej w świecie niemożliwe. W związku z tym to o. Pyda musi wykazać, że życie zakonne jest doskonalszą formą dążenia do świętości. Teoretycznie nie powinno to być nic trudnego. Wszak o. Pyda uważa, że taki jest pogląd Kościoła. Wystarczy więc przytoczyć odpowiednie fragmenty z jego nauczania.

Zgadzamy się, że w nauczaniu Kościoła znajdzie się wypowiedzi wskazujące, że stan konsekrowany uważany jest za doskonalszy. Jednak, naszym zdaniem, owej „obiektywnej wyższości życia konsekrowanego” nie można tak po prostu utożsamiać z tym, iż jest to lepsza droga do świętości! Wypowiedzi na ten temat wskazują raczej na inne racje i przywołują inne kwestie mające uzasadnić tę wyższość. Jan Paweł II w adhortacji Vita consecrata w jednym tylko miejscu mówi o postrzeganiu przez Kościół profesji rad ewangelicznych jako uprzywilejowanej drogi do świętości (n. 35). Co jednak ciekawe, zdanie mówiące o tym sformułowane jest w czasie przeszłym!

Pewnie byłby to temat do ciekawej dyskusji, aby jednak można było ją zacząć, wypada, by najpierw o. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agata Jankowiak - anglistka, tłumaczka. (wszystkie teksty tego autora)

Krzysztof Jankowiak - prawnik, małżonkowie od dwudziestu lat, troje dzieci. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także


komentarzeFacebook