Ruch homoseksualny
Zachowania homoseksualne stanowią fenomen o długiej historii, na który udzielano różnych kulturowych i moralnych odpowiedzi. Jednak dzisiaj w naszym życiu publicznym pojawia się novum, które wymaga naszego zainteresowania i zasługuje na uważną odpowiedź moralną.

Odpowiedź Ramsey Colloquium 1.

Nowością jest ruch, który przedstawia siebie na różne sposoby: jako wezwanie do współczucia, jako rozszerzenie obywatelskich praw mniejszości i jako rewolucja kulturowa. Wydaje się, że ostatni opis najlepiej odpowiada temu zjawisku; tak też twierdzą jego najbardziej stanowczy i zagorzali obrońcy. Czasopismo „The Nation” (z 3 maja 1993 roku) podkreśla na przykład, że

wszelkie prądy współczesnych wysiłków emancypacyjnych zawierają się w zmaganiach gejowskich. Ruch gejowski w pewien sposób jest podobny do ruchów, których inne wspólnoty naszego społeczeństwa doświadczyły w przeszłości, ale jest zarazem czymś więcej, ponieważ tożsamość seksualna znajduje się w kryzysie w całej populacji, a geje — jednocześnie najbardziej wyrazisty podmiot i przedmiot kryzysu — zostali zmuszeni do wymyślenia całościowej teorii wyjaśniającej to zjawisko. Nikt nie mówi, że zmiana nastąpi szybko. Ale możliwe jest, że mała i pogardzana mniejszość seksualna zmieni Amerykę na zawsze.

Niektórzy wiążą początek ruchu z „Stonewall Riot” z czerwca 1969 roku 2, jednak dopiero całkiem niedawno doświadczyliśmy skoncentrowanej i intensywnej kampanii w mediach i w ważnych instytucjach kulturalnych na rzecz promocji sprawy gejów i lesbijek. Mimo że żydowska i chrześcijańska tradycja wyraźnie i trwale (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Chyba jestem bogiem?!

Zamyślenie nad krzyżem

Tacy my jesteśmy

BÓG ZBAWIA OSOBY

Gdybym mogła pójść z tobą na spacer, Tato


komentarzeFacebook