Sprzedam wagę Temidy. Tanio
Adwokaci dają, prokuratorzy biorą i milczą. Sędziowie biorą i umarzają postępowanie. Z sądów giną dokumenty. Wszyscy wiedzą, że trzecia władza to gniazdo korupcji. Zaprzeczają tylko sami zainteresowani. - Jest coraz lepiej - ocenia uczciwość wymiaru sprawiedliwości Maciej Dehmel, dyrektor Wydziału Kontroli i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Z problemem korupcji wymiar sprawiedliwości boryka się od chwili powstania. Nieuczciwych sędziów gromi już Pismo Święte. Czy jednak we współczesnej Polsce choroba ta ogranicza się do szybko weryfikowanego marginesu?

„Nie wszyscy i nie wszędzie uświadamiają sobie, że prawo to naprawdę prawo. To konsekwencja trwającego od kilku lat totalnego braku zaufania do prawa” — powiedział w wywiadzie dla styczniowego numeru „Prawa i Życia” prof. Marek Safian, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Problem leży nie tyle w braku zaufania do prawa, ile w braku zaufania do tych, którzy w naszym imieniu tego prawa strzegą. — Jeśli nawet jeden sędzia na tysiąc jest nieuczciwy, opinia publiczna stosuje odpowiedzialność zbiorową. Trudno ją za to winić — komentuje mecenas Wojciech Celichowski, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

— Znajomi, którym przyszło zetknąć się z sądem, pytają mnie, komu i ile trzeba dać — opowiada Beata Janusz, sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie. Takie jest powszechne przekonanie — przez opieszały, niewydolny, skorumpowany aparat wymiaru sprawiedliwości nie da się przebrnąć, nie „smarując”. W tym kontekście aż nie do uwierzenia wydaje się twierdzenie jednego z najbardziej znanych poznańskich adwokatów: — Nigdy w życiu nie dałem ani nie wziąłem łapówki, a moja skuteczność zawodowa jest taka jak innych — mówi Celichowski.

Dodatek do pensji

W&n (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agnieszka Hyży - absolwentka prawa UAM, dziennikarka "Życia Wielkopolski", współpracowała z tygodnikiem "Wprost", mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Święci albo nienormalni

Ewangelia daje czadu

Chleba i igrzysk

Chłopaki a zakręt na drodze

JUTRO BĘDZIE INACZEJ


komentarzeFacebook