Na czubkach palców
Dobre, budujące kazanie jest jak smaczny i pożywny posiłek, który dobrze strawiony, daje nam energię na jakiś czas, po czym, spełniwszy swe zadanie, rozpływa się w naszym ciele i umyśle.

Prawie każdy z kaznodziejów ma swoje złote recepty na zbudowanie i wygłoszenie idealnego kazania. Treść i jej przekaz są jak dwa skrzydła ptaka. Trzeba nimi równomiernie pracować, aby wzlecieć. Choć bywają wyjątki: i tak jak Paganini zagrał podobno koncert na jednej strunie, tak mistrz słowa Bożego na jednym skrzydle potrafi wznieść siebie i słuchaczy do nieba i odsłonić oblicze Boga, co stanowi główny sens homilii.

Jedni koncentrują się na treści, inni na formie. Ojciec January na przykład utrzymywał, że „dobrze postawiony głos, nieraz i treść potrafi zastąpić”. Inni sprawiają wrażenie, jakby z trudem wydobywali słowa, a jednak... Święty proboszcz z Ars mówił nieporadnie, ale jednym kazaniem potrafił przeobrazić życie człowieka. Słynny kaznodzieja Lacordaire, który był kiedyś świadkiem jego homilii, westchnął: „Daj, Boże, tak się jąkać”.

Aby jednak wzlecieć do nieba na jednym skrzydle, trzeba mieć dar, a raczej lata praktyki, które księdza przeobrażają w prawdziwego kaznodzieję. Młodzi księża mówią z reguły językiem seminarium, używając pojęć i słów wyniesionych z mądrych podręczników i wykładów. Powstają wówczas kazania o świętej Abstrakcji. A już najgorzej, gdy kaznodzieja brak treści i formy próbuje wynagrodzić długością. Co prawda, parafianie nie wypadają przez okna, jak Eutych, który usnął na przydługim kazaniu św. Pawła, ale sen morzy ich równo. Nie tędy droga. Lepie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Grzegorz Jasiński - ur. 1949, nauczyciel w podpoznańskim gimnazjum, kawaler. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dwóch niepancernych i pies

NieDOMknięta przeszłość

Psalm (2)

Ostatnie słowo Posłańca

TU NAZYWASZ SIĘ GURTHA


komentarzeFacebook