Archwium > Numer 457 (09/2011) > Silny potrzebuje słabego > Najbardziej uciśniony naród świata

Najbardziej uciśniony naród świata
Mimo całej pracy, jaką wykonano, żeby zmienić świadomość społeczną, większość moich niepełnosprawnych przyjaciół odbiera z zewnątrz wciąż ten sam sygnał: jesteś niepotrzebny, twój los jest mi obojętny, może byłoby lepiej, gdybyś w ogóle się nie urodził?

Kiedy usiadłem do pisania tego artykułu, telewizja informowała właśnie o masakrze na norweskiej wyspie Utoya, o wielkim głodzie w Somalii i o wciąż niezażegnanym niebezpieczeństwie kryzysu ekonomicznego w Europie. Wobec tych spraw to, o czym zamierzałem pisać, wydawało się problemem drugo lub nawet trzeciorzędnym. Czyż los osób niepełnosprawnych nie zależy także od tego, jak wyglądać będą ekonomiczne podstawy naszych społeczeństw? Czy tragiczna sytuacja mieszkańców Somalii nie unieważnia rozmowy o jakichkolwiek innych potrzebach? Czy nie powinniśmy więcej uwagi poświęcić konfliktowi cywilizacji, którego przejawem jest terroryzm islamski i antyislamski?

Wbrew pozorom wszystkie wspomniane wydarzenia wiążą się z tematem, który u mnie zamówiono. Raz po raz przez nasz świat przepływa fala nienawiści i wywołanego przez nią cierpienia. Fala nienawiści lub fala obojętności. I jedna, i druga zabija. Niejednokrotnie oskarża się media, że koncentrując się na negatywnych aspektach rzeczywistości, stają się rozsadnikami niepokoju. Moim zdaniem, w prawdziwy sposób ukazują one wnętrze naszej cywilizacji. Jest ono wypełnione lękiem. Lękiem przed tym, że „to już nie potrwa długo”. Lękiem przed obcymi, którzy „przyjdą i zabiorą nam to, co mamy”. Lękiem, że to, do czego się przyzwyczailiśmy, któregoś pięknego dnia obróci się w gruz.

Pytanie, które mi zadano, brzmiało: dlaczego silny potrzebuje słabego?

Jesteś niepotrzebny

Ania mieszka z matką i ojcem w domu na obrzeżach miasta. Jest dziewczyną upośledzoną umysłowo w stopniu głębokim, w dodatku c (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Czasem zdarzały się cuda

Wojna fundamentalizmów

Drogie dziecko

O pocieszeniu, jakie daje mariologia

POZNAJĘ TWOJĄ TWARZ


komentarzeFacebook