Archwium > Numer 457 (09/2011) > Ameryka - 10 lat po zamachu > Czy wojna może być sprawiedliwa?

Czy wojna może być sprawiedliwa?
Kwestia przystąpienia do wojny dotyczy ochrony życia ludzkiego, wartości najważniejszej, a nie można przecież nie zauważyć tego, że na wojnie giną ludzie.

Niedawny wyrok sądu wojskowego uniewinniający wszystkich żołnierzy oskarżonych o zabójstwo sześciorga afgańskich cywili pod Nangar Khel wywołał lawinę komentarzy. Dotyczyły one głównie słuszności (większość) lub niesłuszności wyroku. Czy jednak decyzja sądu z 1 czerwca 2011 roku oraz tragiczne wydarzenia z 16 sierpnia 2007 roku nie powinny nas skłonić do szerszej refleksji oraz zadawania pytań o moralny wymiar polskiego udziału w wojnie w Afganistanie?

Andrzej Lepper jako polski pacyfista

11 września 2001 roku na terenie Stanów Zjednoczonych doszło do czterech zamachów terrorystycznych, w wyniku których zginęło około 3000 osób. O ich dokonanie amerykańska administracja oskarżyła organizację Al-Kaida dowodzoną przez Osamę bin Ladena (przyznał się do nich dopiero w 2004 roku w telewizji Al-Dżazira), która od końca lat 90. XX wieku korzystała z gościny rządzonego przez talibów Afganistanu. 20 września 2001 roku prezydent George W. Bush postawił talibom ultimatum, w którym żądał m.in. wydania przywódców Al-Kaidy i zamknięcia obozów szkoleniowych wszelkich organizacji terrorystycznych. 21 września ultimatum zostało odrzucone. W niedzielę 7 października 2001 roku połączone amerykańskie i brytyjskie siły powietrzne rozpoczęły bombardowanie wyznaczonych celów na terenie Afganistanu, rozpoczynając tym samym do dziś trwającą wojnę. 22 czerwca 2011 roku prezydent Barack Obama ogłosił, że całkowite wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu nastąpi do 2014 roku.

Już w listopadzie 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premier Leszek Miller (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dwa życia Dominika

Po ziemi nikt nie będzie płakał

GDYNIA DOJRZEWA, FILMY NIE

KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA

Ubóstwo w Kościele


komentarzeFacebook