Archwium > Numer 307 (03/1999) > Historia > Legendy i archiwa o Piusie XII

Legendy i archiwa o Piusie XII
Kiedy w 1958 roku zmarł Pius XII, podniosły się głosy uznania i wdzięczności. Kilka lat później, począwszy od 1963 roku, Papież ten stał się bohaterem czarnej legendy. Kiedy legenda opiera się na wytworach wyobraźni, wszelka dyskusja traci sens. Pozostaje jedynie przeciwstawić mitom rzeczywistość historyczną, opartą na niepodważalnej dokumentacji. Dlatego papież Paweł VI pozwolił na opublikowanie dokumentów Stolicy Świętej z czasów II wojny światowej.

Kiedy w dniu 9 października 1958 roku zmarł Pius XII, podniosły się głosy uznania i wdzięczności. Eisenhower powiedział: „Świat po tej śmierci stał się uboższy”, a Golda Meir, minister spraw zagranicznych Izraela, stwierdziła: „Życie naszych czasów wzbogacał głos, który ponad tumultem codziennych konfliktów głosił wielkie prawdy moralne. Opłakujemy wielkiego krzewiciela pokoju”. Kilka lat później, począwszy od 1963 roku, Papież ten stał się bohaterem czarnej legendy: podczas II wojny światowej, z politycznego wyrachowania czy z małoduszności, biernie i milcząco przypatrywał się zbrodni ludobójstwa.

Kiedy ataki oparte są na dokumentach, można zacząć dyskusję na temat ich interpretacji czy wiarygodności. Kiedy legenda opiera się na wytworach wyobraźni, wszelka dyskusja traci sens. Pozostaje jedynie przeciwstawić mitom rzeczywistość historyczną, opartą na niepodważalnej dokumentacji. Dlatego papież Paweł VI, jeden z najbliższych współpracowników Piusa XII, pozwolił na opublikowanie dokumentów Stolicy Świętej z czasów II wojny światowej.

W archiwach Sekretariatu Stanu znajdują się dokumenty, na podstawie których można, dzień po dniu, śledzić działalność Piusa XII. Można tam znaleźć orędzia i przemówienia Papieża, jego korespondencję z dygnitarzami państw i ludźmi Kościoła, noty Sekretariatu Stanu i noty służbowe, zredagowane przez podwładnych według intencji przełożonych, w celu przekazania informacji czy propozycji, a ponadto noty prywatne, zwłaszcza Monsignore Tardiniego, który miał zwyczaj, na szczęśc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Alina Merdas RSCJ - ur. 1924, siostra zakonna Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusa, dr nauk humanistycznych, członek PEN-Clubu, autorka licznych artykułów i tłumaczeń, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

By Europa mogła żyć

Śmiało zostawić wszystko

KONIEC NOCY

POJEDNANIE

Nie dawaj mi bogactwa ni nędzy


komentarzeFacebook