Archwium > Numer 307 (03/1999) > Felieton > Wojna na slogany

Wojna na slogany
Starsi nie rozumieją młodych, młodzi uciekają od ?wieku dojrzałości?, ideową pustkę zasłania się ?potrzebą zmiany?, kłopoty w szkolnictwie tłumaczy się brakiem solidarności, zabójczą konkurencją, odchodzeniem od modelu państwa socjalnego, a jednocześnie tworzy się nowe ideologie, obiecuje raj i wielkie szczęście, nakręca spiralę konsumpcji, oferuje nowe formy rozrywki i rozkoszy. Proponuje się nawet takie prawa, które pozwolą "lepiej żyć i prawdziwie kochać", a zupełnie zapomina się o tym, czym są: przyjaźń, oddanie, solidarność i miłość.

„Francja jest krajem wolnym i laickim, a nie krajem klerykalnej pseudodemokracji” — pisał czytelnik „Le Nouvel Observateur” po paryskiej manifestacji przeciwko tzw. Paktowi Solidarności Cywilnej (PACS), zrównującego prawa związków homoseksualnych z heteroseksualnymi. „Laickość jest kruchym kompromisem, zawartym po oddzieleniu państwa od Kościoła na początku XX wieku. Dlaczego trzeba ją ciągle renegocjować” — pytał dziennik „Le Monde”. 18–letnia, „głęboko wierząca” katoliczka domagała się religijnej tolerancji, albowiem — jak dowodziła — Bóg nie powiedział, że jedynie małżeństwo jest dopuszczalne, lecz że jedni drugich mają kochać. „Kościół nie powinien się wtrącać do cywilnego prawa” — twierdził katolicki duchowny, opowiadając się za neutralnością bosko–ludzkiej instytucji.

Madonną nietolerancji, popleczniczką Watykanu i rzeczniczką Opus Dei (na konferencji w Kairze w 1994 roku „sprzymierzającą się z najbardziej fundamentalistycznymi reżimami islamistycznymi”), propagatorką „strategii geopolitycznej Jana Pawła II” — okrzyczano deputowaną z Yvlines, Christine Boutin, która na forum francuskiego parlamentu przeciwstawiała się nowej, legalizującej związki homoseksualne, ustawie. „Kiedy widzę panią Boutin, histerycznie agitującą na rzecz swojej Biblii, wydaje mi się, że jestem w Iranie” — wyznał były prawicowy minister spraw wewnętrznych Charles Pasqua.

„Dla homoseksualistów, od dwóch tysięcy lat (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marek Wittbrot - ur. 1960, pallotyn, dziennikarz, autor tekstów poświęconych literaturze i sztuce współczesnej, mieszka w Paryżu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dzień jak co dzień?

Wielkie i małe sprawy i sprawki

Mistrzowie i herosi...

Świątynia Przymierza

Obrońcy pokoju


komentarzeFacebook