SIĘ NIE WSTYDZĘ
Kościół jest tak niemodny, tak niefajny, ma tak złą prasę, że chodzić do niego co tydzień może tylko dziwak.

Ten tekst wziął się ze zdziwienia. Jednego zdziwienia mojego i jednego cudzego. Koleżanka, niewiele ode mnie młodsza, nie mogła uwierzyć, że chodzę w każdą niedzielę na mszę świętą. – Ooo, to takie ciekawe – powiedziała z egzaltowanym zdziwieniem. I dodała, że nie zna „dosłownie nikogo”, kto by chodził do kościoła. Kilka dni później w Wielki Piątek urządziła urodzinową imprezę. Ja zdziwiłem się następnego dnia, kupując wino w ulubionym sklepie-restauracji, gdy usłyszałem, że po raz pierwszy od czasu jej powstania lokal czynny jest jak w każdą sobotę, a na wieczór przyjęto wiele rezerwacji.

Coś się więc zmienia. Zmieniało się, jak sądzę, od dawna, ale ja tego nie zauważałem. Pracując w „Wydarzeniach” telewizji Polsat, a wcześniej w TVN 24, robiłem swoje tematy, pisałem teksty, montowałem wideo, ale praca w telewizji jest pracą solową. Odkąd pracuję w portalu internetowym naTemat, spotykam nieporównanie więcej ludzi niż wcześniej, redakcja jest w centrum Warszawy, wszedłem w nowe środowisko. I jestem dla nich tak samo ciekawym przypadkiem, jak oni dla mnie. Na pewno te nowe czasy, w których w coraz większym stopniu otaczany jestem przez niewierzących, i nowa sytuacja wiążąca się z pełnieniem funkcji szefa i redaktora naczelnego, stawiają przede mną, jako osobą wierzącą, nowe pytania.

Od Kościoła oczekuję więcej

Więc tak. Jestem katolikiem, który co tydzień chodzi do kościoła. Mam wrażenie, że taka deklaracja wymaga coraz większej, może nie odwagi, bo wizja chrześcijaństwa w katakumbach głoszona przez papieża Benedykta XVI jak dotąd się nie spełniła, ale coraz większej towarzy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Machała - ur. 1978, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, pracował m.in. w Sekcji Polskiej BBC, TVN 24, Polsacie, od stycznia tego roku jest redaktorem naczelnym serwisu internetowego naTemat. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ODPOCZYNEK TO SŁOWO ZE SŁOWNIKA ZBOCZEŃCÓW

Wyprawa do Kapczagaju

NOWY-STARY GRZECH

PRZYZNAĆ SIĘ DO BRAKU

Tęsknota i przyjaźń (2)


komentarzeFacebook