CUDU NIE BĘDZIE
"Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ, WYDAWNICTWO CZARNE, 2012

26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu jednego z reaktorów elektrowni atomowej w Czarnobylu. Skutki tej katastrofy odczuwalne są do dziś. Choć znane są bezpośrednie przyczyny wybuchu, zdarzenie nadal nie jest w pełni zrozumiałe dla tych, którzy ucierpieli w nim najbardziej.

W wielkiej utopii

Swietłana Aleksijewicz jest białoruską pisarką piszącą po rosyjsku. Urodziła się w Rosji, wychowała na Białorusi, obecnie krytykuje reżim Łukaszenki z zagranicy. Dorastała między wspomnieniami o drugiej wojnie światowej i w cieniu zimnej wojny. Nie była zainteresowana bohaterskimi czynami żołnierzy, ale wojną widzianą oczami tych, którzy zostali w domach: kobiet, dzieci, osób starszych. Jej pierwsza książka: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, ukończona w 1983 roku, odsłania rzeczywistą sytuację radzieckich kobiet w czasie, gdy mężczyźni walczyli za ojczyznę. Książka została uznana za szkodliwą, bo strącała z piedestału wizerunek heroicznej sowieckiej kobiety. Ukazała się dopiero w 1985 roku, wraz z początkiem pierestrojki.

Aleksijewicz dalej pisała historię zwykłego człowieka w ZSRR – „małych ludzi wielkiej utopii”. Jak wspomina w rozmowie z Leszkiem Wołosiukiem, „Pierestrojka zerwała z mitem pionierów i bohaterów, którzy ulegali wielkim porywom i zabijali w imię idei. Kobiety pokazały bezwzględność wojny, a dzieci jej bezmyślność”. W Ołowianych żołnierzykach odkryła inne oblicze misji rosyjskiej w Afganistanie w latach 1979–1989, Ostatni świadkowie – sto opowiadań niedziecięcych – to zapis wojny widzianej oczami dzieci, w Urzeczonyc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Aleksandra Glinka - ur. 1984, ukończyła kulturoznawstwo na UAM, współpracuje z redakcją poznańskiego IKS-a i portalem kulturapoznan.pl. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zamknięta pewność

Drodzy Czytelnicy,

Między szansą a zagrożeniem

Bartymeusz jest szczęściarzem

Duchowy gwałt


komentarzeFacebook