Archwium > Numer 470 (10/2012) > Felietony > UCIECZKA GRZESZNIKÓW

UCIECZKA GRZESZNIKÓW
Czesław Bartnik, dominikanin, wieloletni wychowawca nowicjuszy, spowiednik

Jestem winny to wspomnienie ojcu Czesławowi, bo wiele mu zawdzięczam. Pojawił się na początku mojego życia zakonnego. Zapamiętałem go jako człowieka młodego, w całości oddanego sprawie Bożej. Był naszym magistrem, czyli wychowawcą. Dzisiaj jest starszym panem, zajmuje się w klasztorze zakrystią i prowadzi rejestr intencji mszy świętych. Codziennie też wyznacza nam na tablicy różne zajęcia – obok naszego imienia ojciec Czesław pisze godzinę mszy świętej i spowiedzi oraz innych obowiązków, jeśli takie są.

Pierwsze kroki w zakonności czyniłem pod jego okiem. Zaraz na początku wyznaczył mi sprzątanie ubikacji i łazienki. Cóż to były za czasy! Muszle klozetowe szorowało się proszkiem, potem wybielało kwasem i dezynfekowało lizolem. Codziennie więc przepłukiwałem urządzenia wodą, pokrapiałem lizolem, aby pachniały świeżością i biegłem do celi robić swoje. Pewnego razu, kiedy sprzątanie poszło mi niezwykle szybko, ojciec Magister przyszedł do mnie do celi. – Bracie, kto w domu sprzątał łazienkę? – zapytał. – Mamusia – odpowiedziałem zgodnie z prawdą. – Więc proszę za mną – i zabrał mnie do łazienki, którą dopiero co posprzątałem. Wziął do ręki starą żyletkę i zaczął zdrapywać z brzegów wanny warstwy mydła. Stałem osłupiały. Ojciec Magister ciągnął: – Proszę się nauczyć na przyszłość sprzątać porządnie. Rączka nie jest jeszcze konsekrowana. Bierzemy szmatkę wilgotną, nabieramy proszku i szorujemy, potem kwasem wybielamy rdzawe plamy, wreszcie dezynfekujemy lizolem. Zapamiętałem ten proces na całe życie. I nawet wtedy, gdy proszki były już inne, nowoczesne, samoszorujące, ja nadal szukałe (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Góra OP - (1948-2015) legendarny rekolekcjonista, kaznodzieja i publicysta, wieloletni duszpasterz akademicki w Poznaniu. Twórca ośrodków duszpasterskich w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą; organizator spotkań "Lednica 2000", autor wielu książek. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

STRAŻNIK NADZIEI

Najpierw człowiek

Wakacje moich dzieci

Pożegnanie z Exsultet?

Wakacje moich dzieci


komentarzeFacebook