CHWILA OLŚNIENIA
Zdarza się, że ludzie kupują bilety, a kiedy się orientują, że nie ma popcornu, oddają je! To oczywiście nie jest nagminne, ale się zdarzało i zdarza nadal.

FOT. MACIEJ ZIENKIEWICZ / AG


 

PRZEMYSŁAW POZNAŃSKI: Ambitne kino prezentowane w multipleksie. Co więcej: cały dziewięciosalowy multipleks prezentujący przede wszystkim taki repertuar. Czy to ma rację bytu?

ROMAN GUTEK: Jak najbardziej. Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu funkcjonuje dopiero dziesięć miesięcy, ale już mogę powiedzieć, że pomysł znakomicie się sprawdza. To kolejny, po Nowych Horyzontach i American Film Festival, rezultat naszej filmowej aktywności we Wrocławiu i świetnej współpracy z miastem. Jest już kojarzone przez wrocławian z dobrym filmem. Kupili bilety na bieżący repertuar, na który złożyło się około 200 premierowych tytułów – od kina artystycznego, autorskiego, eksperymentalnego poprzez wartościowe kino środka i (rzadko) filmowe ikony popkultury („Skyfall”, „Hobbit”). Nareszcie do Wrocławia trafiają premierowo wszystkie filmy wchodzące na polskie ekrany. W naszym kinie odbyło się dotychczas kilkanaście przeglądów i festiwali oraz wiele pokazów specjalnych (między innymi premierowy pokaz nowego filmu Agnieszki Holland „Gorejący krzew” z udziałem reżyserki).

Z tego, co wiem, obok ambitnej rozrywki jest też edukacja.

Czterystu studentów raz w tygodniu słucha wykładu i ogląda polskie filmy w ramach zajęć dwuletniej Akademii Polskiego Filmu. Podobna liczba zapoznaje się z historią światowego kina w czteroletniej Akademii Filmowej. Sześć tysięcy uczniów uczestniczy w regularnych zajęciach w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Przedszkolaki mog (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Gutek - ur. 1958, stworzył w 1985 roku Warszawski Festiwal Filmowy, założyciel i współwłaściciel firmy dystrybucyjnej Gutek Film (założona w 1994 roku), która prowadzi również warszawskie kino Muranów. W latach 1995-2000 był dyrektorem programowym Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym, w 2001 zorganizował festiwal filmowy Nowe Horyzonty (później Era Nowe Horyzonty i T-Mobile Nowe Horyzonty), który najpierw odbywał się w Sanoku, później w Cieszynie, a od 2006 roku - we Wrocławiu. Pomysłodawca odbywającego się od czterech lat we Wrocławiu American Film Festival. W tym mieście Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, którego Roman Gutek jest prezesem, prowadzi też kino Nowe Horyzonty. (wszystkie teksty tego autora)

Przemysław Poznański - ur. 1970, długoletni dziennikarz "Gazety Wyborczej", trzykrotny maratończyk, mieszka w Warszawie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

MIŁOŚĆ W ZAWIESZENIU

ŻYĆ CUDZYM ŻYCIEM


komentarzeFacebook