Archwium > Numer 482 (10/2013) > Orientacje > NIE MA PIETY BEZ OFIARY

NIE MA PIETY BEZ OFIARY
"Pieta", reż. Kim Ki-Duk, Korea Południowa 2012, polska premiera 1 listopada 2013

MIN-SOO JOO W FILMIE "PIETA"; FOT. AURORA FILMS


Skojarzenie ze słynną rzeźbą Matki trzymającej na kolanach ciało zmarłego Syna niewiele nam powie w kontekście najnowszego filmu Kim Ki-duka, jeśli nie uświadomimy sobie, że słowo „pietà” w języku włoskim oznacza „miłosierdzie” lub „litość”, a po łacinie „miłość zgodną z powołaniem”. Wydaje się, że takie określenie najlepiej pasuje do miłości matczynej, która skłonna jest do poświęceń, nie pamięta złego, nigdy nie ustaje. Ale film Kim Ki-duka nie mówi o bezgranicznym poświęceniu i nieustającym przywiązaniu. Wręcz przeciwnie: to opowieść o zemście. A przynajmniej – o próbie dokonania zemsty. Życie bowiem często weryfikuje nawet najbardziej pewne plany, a kiedy w grę wchodzą miłość i nienawiść, wszystko może się zdarzyć.

Lekcja miłości

Klaustrofobiczną atmosferę małych seulskich warsztatów pogłębia napięcie wywołane oczekiwaniem na nadejście egzekutora ściągającego długi od drobnych rzemieślników, którzy nie są w stanie ich spłacać. Kang-do to bohater (a właściwie antybohater) rodem z gry komputerowej – bezwzględny, nieokazujący emocji, nieustraszony. Wynajęty przez mafię ma odzyskać od zadłużonych robotników pieniądze wraz z horrendalnymi odsetkami. Ponieważ nie są w stanie oddać długu, bohater okalecza ich i zabiera odszkodowania z podpisanych podczas zaciągania pożyczki polis ubezpieczeniowych. Nie obchodzi go, co stanie się z tymi ludźmi. Nie odczuwa wyrzutów sumienia. Nie odczuwa nic. Jak maszyna.

Wszystko się zmieni, gdy na horyzoncie pojawi się kobieta, która powie, że jest jego matką. Kang-do będzie nieufny. S (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TO, CO WAŻNE

WOJNA PO DUŃSKU

ŹRÓDŁO MIŁOŚCI

GŁOWĄ W MUR

WYPEŁNIĆ PUSTKĘ


komentarzeFacebook