KAPŁAN BEZ ŚWIĄTYNI
Każdy przywódca musiał mieć genealogię. Mojżesz tymczasem nie ma żadnego rodowodu. Ramzes to był syn boga Ra, Tutmoses - syn Tota, a Moses to po prostu syn, człowiek znikąd.

OBÓZ UCHODŹCÓW Z SOMALII W DADAAB W KENII; FOT. PER-ANDERS PETTERSSON / CORBIS


DOMINIK JARCZEWSKI OP: Kim jest Mojżesz – drugi po Bogu bohater Pięcioksięgu?

KS. PROF. BARTOSZ ADAMCZEWSKI: Na jego obraz składa się wiele elementów, które nie są do końca ze sobą spójne. Z jednej strony jest to kapłan, ale z drugiej strony – bez świątyni. Całe życie spędza na wygnaniu, poza ziemią Izraela. Rodzi się w Egipcie, dorasta tam, potem czterdzieści lat spędza na pustyni z Madianitami, wraca do Egiptu, aby stanąć przed faraonem, i znowu przez czterdzieści lat prowadzi lud przez pustynię, a w końcu umiera przed granicą Kanaanu. Człowiek, który jest nierozerwalnie związany z Izraelem, nigdy w tym Izraelu nie był. To napięcie w postaci Mojżesza odpowiada pewnemu szczególnemu doświadczeniu duchowemu Izraela na wygnaniu w Babilonie i w każdej kolejnej diasporze: jak radzić sobie w sytuacji, gdy jako lud wiary nie mamy ziemi, w której Bóg na nas czeka?

Trochę mnie ksiądz zdziwił. Pierwszy raz słyszę, żeby traktowano Mojżesza jako kapłana. Czy to nie funkcja jego brata Aarona?

Owszem, Aaron jest pierwszym oficjalnie namaszczonym kapłanem, ale wiele elementów w biografii Mojżesza wskazuje również na jego powołanie kapłańskie. Po pierwsze, jest to przynależność do kapłańskiego pokolenia Lewiego. Po drugie – jego modlitwa wstawiennicza za Izraela, modlitwa stanowiąca sedno powołania kapłańskiego. Po trzecie – stanie w obliczu Boga. Poza tym można by wskazać wiele momentów w Księdze Wyjścia, kiedy to właśnie Mojżesz dokonuje czynności kultycznych: zawiera przymierze, konsekruje przybytek.

Zadziw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Bartosz Adamczewski - ur. 1967, teolog biblista, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor m.in. komentarza do Listu do Filemona i Listu do Kolosan (2006) oraz innych książek i artykułów naukowych. Występował w roli eksperta w emitowanym przez Religia TV programie ?Biblijna lekcja religii?. Wykłada na UKSW i w WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZEKLEŃSTWA WOLNOŚCI

KAMIEŃ OBRAZY

KTÓRZY SIĘ SMUCĄ

KOGO POTRZEBA W WATYKANIE

PRZYMIERZE I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO


komentarzeFacebook