Archwium > Numer 486 (02/2014) > Rozmowa w drodze > NIKT PANI NIE POWIE, KTO STWORZYŁ GENDER

NIKT PANI NIE POWIE, KTO STWORZYŁ GENDER
Rezygnujemy z dyktatu natury, ale tak naprawdę pragniemy dyktatu społeczeństwa, które nam powie, jaka forma przeżywania miłości będzie teraz obowiązywała.

FOT. ANNA GAWLAK


ANNA SOSNOWSKA: Gender – co to takiego?

KS. JAROSŁAW A. SOBKOWIAK: Gender jest zjawiskiem – tak bym to na razie określił – i fenomenem, który próbował połączyć w historii kilka czy nawet kilkanaście różnych nurtów. Dotyka psychiatrii, chirurgii, ale przede wszystkim tego, co jest tak mocno osadzone w nauczaniu Kościoła: koncepcji natury i koncepcji prawdy.

A wszystko to w kontekście płci.

Biologia czy natura obdarza nas płcią – z angielskiego sex. Ale w dobieseksualizacji sex oznacza jednak dla nas po prostu seks. Dlatego pojawiła się potrzeba nazwania tego czegoś głębszego, co wiąże się z byciem mężczyzną albo kobietą. Gender – w neutralnym jeszcze punkcie wyjścia – byłoby więc przemyśleniem siebie w perspektywie swojej płci.

Na razie nie widać tu niczego groźnego.

Ponieważ nie dotknęliśmy jeszcze obrzeży, skrajności – zarówno po stronie zdeklarowanych genderowców, jak i po stronie katolickiej.

Ci pierwsi uważają, że nie ma czegoś takiego jak płeć biologiczna, że płeć możemy sobie dowolnie wybierać sami, a ci drudzy?

Twierdzą, że natura człowieka tak jasno kreśli ramy jego rozumienia, że z natury wynika po prostu wszystko – nawet to, kto powinien sprzątać i gotować. Odpowiedzią na takie myślenie są chociażby badania Margaret Mead, która pojechała do Nowej Gwinei i zauważyła, że role pełnione tam przez kobiety są zupełnie inne niż role pełnione przez kobiety w naszej kulturze. Zresztą tego typu sytuacje można znaleźć wszędzie.

Czy w takim ra (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław A. Sobkowiak MIC - ur. 1967, marianin, teolog moralista, ceniony przez studentów nauczyciel akademicki. Zjawiskiem gender zajmuje się naukowo od wielu lat. Interesuje się również antropologią kultury, nowym ateizmem, nowym porządkiem moralnym oraz moralnością w aspekcie intellectus fidei (rozumienia wiary). Prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, redaktor naczelny "Studia Theologica Varsaviensia", członek i sekretarz Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE CHODZI O BOGA ANI O KOŚCIÓŁ

Western z Włodowa

STAROŚĆ NIE JEST DLA MIĘCZAKÓW

TROCHĘ ROZTROPNOŚCI

KIEDYŚ CIĘ ZNAJDĘ


komentarzeFacebook