ODKŁAMAĆ SIEBIE
Chcemy różnych rzeczy - nażreć się kilograma czekoladek, wypić morze piwa czy wina, oglądać pornografię całymi godzinami. Tego wszystkiego możemy chcieć. Ale tego nie potrzebujemy.

ROMAN BIELECKI OP:Skąd się w nas biorą zachowania nerwicowo-kompulsywne? Mam na myśli tak powszechną współcześnie bulimię, anoreksję, masturbację, niekontrolowane zakupy, szybką jazdę samochodem czy przejadanie się.

KS. DARIUSZ LARUS: Często przyczyną takich zachowań jest lęk.

A skąd ten lęk?

Ogromną rolę w rozwoju i utrzymywaniu się lęków odgrywają czynniki środowiskowe, czyli otoczenie, w którym się człowiek obraca. Wczesne doświadczenia z dzieciństwa, różnego typu traumy, ale nie tylko. Przysłowiowe trzy grosze dokładają genetyka i czynniki neurologiczne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Przyczyną lęku może być strach przed zmianami, utratą kogoś bliskiego, niestabilną sytuacją rodzinną, materialną, zawodową, a także charakterystyczna dla naszych czasów dezinformacja związana z nadmiarem wiadomości, bodźców, itp. Niejednokrotnie sami rodzice nie uczą swoich dzieci przeżywania sytuacji trudnych, czy radzenia sobie z frustracją.

Może sami tego nie umieli?

Być może. Pewne schematy zachowań nabywamy podpatrując innych. Patrzymy, w jaki sposób się komunikują, jak budują więzi, jaki jest poziom ich zaufania i szczerości. Z taką obserwacją wchodzimy w dorosłość i często w podobny sposób funkcjonujemy. Jeśli nasi rodzice w obliczu trudnych sytuacji przeżywali lęk, nie radzili sobie ze stresem, nie rozwiązywali konfliktów, ujawniali swoją bezradność, to my – będąc świadkami takich zachowań – przejmowaliśmy ich styl jako obowiązujący i normalny. Nieświadomie mogli zasia (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Dariusz Larus - ur. 1972, teolog, psycholog, psychoterapeuta, biegły sądowy w Gnieźnieńskim Trybunale Metropolitalnym. Były ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Obecnie duszpasterz gnieźnieńskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego. Pasjonat medytacji chrześcijańskiej, książek Irvina Yaloma, biegania i jazdy na rowerze. (wszystkie teksty tego autora)

Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

OCALIĆ MARIĘ

DOCENIĆ MIŁOŚĆ

NARZUCANIE CZY NAUCZANIE

NIEMIŁOŚĆ

PRAWDA O SOBIE


komentarzeFacebook