Archwium > Numer 487 (03/2014) > Orientacje > MIŁOŚĆ JEST GDZIE INDZIEJ

MIŁOŚĆ JEST GDZIE INDZIEJ
"Pozycja dziecka"; reż. Calin Peter Netzer; występują: Luminiţa Gheorghiu, Vlad Ivanov, Bogdan Dumitrache; Rumunia 2013

BOGDAN DUMITRACHE W FILMIE "POZYCJA DZIECKA"; FOT. AURORA FILMS


Miłość macierzyńska to obietnica, którą życie daje u progu i której nie dotrzymuje nigdy. I z tym niedosytem pozostać trzeba do końca życia” – pisał Romain Gary w Obietnicy poranka. Te wyrwane z kontekstu słowa, w których brzmi skarga niespełnienia, można zinterpretować jako echo nieodwzajemnionej miłość matki, a w szerszym kontekście – manifest wszystkich dzieci, odrzuconych lub opuszczonych przez ich rodzicielki, czy to z powodu różnych patologii, czy na przykład przedwczesnej śmierci. Autor jednak doprecyzowuje: „Nie jest dobrze być bardzo kochanym w tak młodym wieku, tak wcześnie. Wszędzie, dokąd pójdziemy, nosimy w sobie truciznę porównań i czas mija na oczekiwaniu tego, co już kiedyś otrzymaliśmy. Nie twierdzę, że należałoby zabraniać matkom zbytniej miłości do dzieci. Mówię tylko, że lepiej jest, kiedy matki mają jeszcze kogoś do kochania. Gdyby moja matka miała kochanka, nie umierałbym przez całe życie z pragnienia przy każdym źródle”.

Trudno nie przyznać Gary’emu racji – dzieci, otoczone bezwarunkową miłością matek, które ze wszystkich sił starają się chronić je przed każdym przejawem zła w świecie, wchodzą w dorosłe życie niemal jak ślepcy, przekonani, że wszystko, co najlepsze, po prostu im się należy – bo w takim przeświadczeniu zostały wychowane.

Pierwszy cytat można zinterpretować jednak jeszcze inaczej: jako obietnicę miłości daną matce wraz z pojawieniem się dziecka – obietnicę, że jej uczucie będzie zawsze odwzajemnione. Jak to się więc dzieje, że tak nie jest, że czasami w miejsce tego najważniejszego uczucia po (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DZIESIĘĆ Z TYSIĄCA

OCALIĆ POEZJĘ

POKRZEPIENIA NIE BĘDZIE

TRAUMA OŻYWIONA

ANTY-MIŁOŚĆ


komentarzeFacebook