DROGA W NIEZNANE
Homoseksualizm nie jest dla nas zaburzeniem, chorobą, patologią, ale głębokim, osobistym cierpieniem.

FOT. ANDREW QUERNER/AURORA PHOTOS/CORBIS


Motywacją do podjęcia terapii było moje cierpienie, udręczenie poszukiwaniem prawdziwej miłości tam, gdzie znaleźć jej nie mogłam… Moja trudność polegała również na tym, że chciałam wiedzieć, jak pogodzić aktywne życie homoseksualne, bycie lesbijką, z wiarą chrześcijańską i byciem w Kościele. Chciałam leczyć się z homoseksualizmu, nie chciałam tak żyć, jednocześnie będąc przekonana, że z tymi skłonnościami nie da się nic zrobić, są niezmienne – fragment listu pacjentki1.

W ten sposób dla mnie, psychologa i psychoterapeuty, rozpoczęła się podróż w nieznane. Przy mojej pacjentce stawiałam pierwsze kroki w pracy terapeutycznej z osobami o skłonnościach homoseksualnych. Dziś wspominam z wdzięcznością wyzwanie, przed którym mnie postawiła.

Minęło wiele lat. Spotkaliśmy razem z Krzysztofem, w naszej indywidualnej i grupowej pracy terapeutycznej, kilkadziesiąt osób homoseksualnych przeżywających podobny do przedstawionego wyżej konflikt wewnętrzny i szukających pomocy.

Wstęp nieprzypadkowo jest osobisty, ponieważ trudno bez emocjonalnego zaangażowania towarzyszyć człowiekowi, który zmaga się ze sobą w procesie psychoterapii. Zdecydowaliśmy się podzielić naszymi refleksjami i doświadczeniami wyniesionymi ze spotkań z osobami, które podejmują wysiłek terapii w kontekście swojej tzw. niechcianej seksualności, a raczej konfliktów i cierpień, które w związku z tym przeżywają. Darzymy ogromnym szacunkiem każdą z nich. Ich wysiłek i trud, jaki podejmują, są nie do zmierzenia i z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że są warte naśladowania, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Lena Wojdan - psycholog, absolwentka UW, certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (EAP) i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Ukończyła czteroletnie szkolenie w zakresie psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji oraz w podejściu ISTDP (Krótkoterminowa Intensywna Psychoterapia Psychodynamiczna). Współpracuje z ośrodkiem "Odwaga" w Lublinie. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Krzysztof Kościołek - filozof, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji, absolwent KUL-u. Ukończył pełne szkolenie terapeutyczne w zakresie psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Stały współpracownik ośrodka "Odwaga" Fundacji Światło?Życie w Lublinie. Prowadzi także zajęcia w ramach Instytutu Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Wydziale Teologii KUL-u. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NIGDY NIE MOŻNA DOBRZE TRAFIĆ

W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH

DLACZEGO CHCEMY BYĆ ZE SOBĄ?


komentarzeFacebook