Archwium > Numer 512 (04/2016) > Kiedy się modlisz > KONTEMPLACJA DLA WSZYSTKICH

KONTEMPLACJA DLA WSZYSTKICH
Modlitwa kontemplacyjna polega na prostocie, nie jest przeznaczona dla tytanów ducha i nie wymaga skomplikowanych technik. Gdyby tak było, sprowadzilibyśmy chrześcijaństwo do roli gnozy, ukrytej wiedzy tajemnej, dostępnej tylko dla niektórych.

FOT. MIKAEL KRISTENSON


Czytałem kiedyś wywiad ze znanym producentem filmowym. Przez lata uchodził za wizjonera i człowieka sukcesu. Miał nieograniczone możliwości zrealizowania każdego filmu. Gdy zbliżał się do emerytury, dziennikarz zapytał go: „Jaka jest najważniejsza rzecz, której się pan nauczył?”. Odpowiedź była zaskakująca: „Nieważne, jak wielki sukces osiągniesz, następnego dnia i tak obudzisz się z myślą, że się nie nadajesz do tego zawodu”.

Druga historia wydarzyła się kilka lat temu. Głosiłem rekolekcje w jednej z parafii. Podczas obiadu przysiadł się do mnie młody ksiądz. Był bardzo przygnębiony – biskup przeniósł go niespodziewanie na inną placówkę. Kapłan stracił duszpasterstwo, z którym był bardzo związany. Popadł w depresję i całkowicie się rozsypał – opowiadał o tym z ogromnym smutkiem, a jakiekolwiek słowo wsparcia odbijało się jak od ściany. Naszej rozmowie przysłuchiwał się starszy, mądry proboszcz: „Dlatego uważam, że każdy ksiądz powinien uczyć się umiejętności bycia niepotrzebnym” – powiedział pod nosem, jakby do siebie. Słowa te pamiętam do dziś. Choć są niełatwe, to jednak przypominają o wolności serca, która mnie niezwykle pociąga.

Człowiek nastawiony na działanie i użyteczność żyje pod presją. Wciąż musi robić coś efektywnego. Powinien zasłużyć, zrealizować plan, udowodnić, że jest kimś wartościowym. Dzisiaj, żeby zaistnieć, należy raz w roku dostać Nagrodę Nobla, wygrać Ligę Mistrzów, napisać bestseller, osiągnąć najlepsze wyniki, mieć najzdolniejsze dzieci na świecie, być kimś, kogo inni stale podziwiają. Szczęście jest w tym, co posiadasz, jak wyglądasz, w jaki sposób realizujesz swoje pragnienia, jakie osiągasz sukcesy, na ile jesteś słyszalny. Życie jest naznaczone ciągłym lękiem o to, czy się sprosta tym wymaganiom. A Jezus przekonuje: „To jest niewola i możesz z tego wyjść”.

Zaprzestać działania

Pragnienie Absolutu wynika z rozczarowania tym, co oferuje życie. Francuski trapista André Louf 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Pałys OP - ur. 1979, dominikanin, prowincjalny promotor powołań, rekolekcjonista. Prowadzi blog "Światła Miasta" - Kpalys.blogspot.com. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

GDY JEST NADMIAR, ZNIKA TĘSKNOTA

DOBRZE JEST W ŻYCIU NIE PRAGNĄĆ WIELE

PROMIENIOWAĆ SZCZĘŚCIEM

Po co Panu Bogu hip-hop?

Pokochaj swoje rozproszenia


komentarzeFacebook