KOCHANY, KOCHAJ CAŁĄ MOCĄ
Ojciec Tomasz Pawłowski nie musiał sporządzać przed śmiercią testamentu, bo z rzeczy materialnych nie miał nic do przekazania. A spadek duchowy? To całe jego życie, którego nie sposób zamknąć nawet w sześciu napisanych przez niego książkach.

Poznałem ojca Tomasza prawie czterdzieści lat temu (jak ten czas leci!), pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Od 1978 roku przez kilka lat regularnie uczestniczyłem w „siódemkach” (msze o siódmej rano w kaplicy akademickiej u krakowskich dominikanów). Gdy po raz pierwszy pojawiłem się w „Beczce”, Tomasz od razu mnie zauważył i poprosił o… posprzątanie „Piekiełka” (małe pomieszczenie przy „Beczce”). I już zostałem.

To była metoda Tomasza – zauważyć i dać zadanie. Byłem wtedy nieśmiałym, niezbyt ufającym w swoje możliwości chłopakiem z głębokiej prowincji. W tamtych komunistycznych czasach bezpieczniej było schować się w szarym tłumie i nie wychylać nosa. Spotkanie z Tomaszem wywracało ten porządek. Ojciec, broń Boże, nie wzywał do rewolucji, ale wybudzał z letargu, zachęcał do rozwijania swoich talentów i odważnego wyjścia w świat. I wtedy brzydkie kaczątko miało szansę stać się kimś zupełnie innym.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Sylwester Szefer - pseudonim "beczkowy" Sylwan - ur. 1957, wieczny student (leśnictwo, filozofia, teologia), współzałożyciel i redaktor Pisma Młodych Katolików "Wyzwolenie" (wydawane w "Beczce" w latach 1980-1981), redaktor naczelny "Listu" (1984-1996), redaktor naczelny "Jezus żyje!" (1997-2005), redaktor prowadzący TVP Historia (2007-2011), autor książek, wraz z żoną Elżbietą odpowiedzialny za prowincję południową Wspólnoty Emmanuel, ma troje dzieci, mieszka w Mogilanach pod Krakowem. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Chwała polskim obrońcom życia

Migawki z trzech kontynentów

Błogosławieni cisi...

Drodzy Czytelnicy,

GDZIEŚ INDZIEJ


komentarzeFacebook