Archwium > Numer 518 (10/2016) > Orientacje > FILM O CZŁOWIEKU

FILM O CZŁOWIEKU
Zaćma, reżyseria: Ryszard Bugajski, występują: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita, Bartosz Porczyk, Polska 2016, dystrybucja: Kino Świat.

Maria Mamona i Janusz Gajos w filmie Zaćma FOT. KINO ŚWIAT


Podczas projekcji trudno uwolnić się od skojarzeń ewangelicznych. Oczywiście są to za każdym razem argumenty z najwyższej półki, ale Ryszard Bugajski prowokuje do nich od samego początku. Weźmy chociażby rozumienie samego tytułu.

W jednym z rozdziałów Ewangelii według św. Jana jest mowa o człowieku niewidomym od urodzenia. Bezimienny bohater od zawsze nosił bielmo na oczach. Nie podejrzewał nawet, że można widzieć. Nie wyobrażał sobie, że za ścianą czerni, którą miał przed oczami, istnieją kolory, słońce, że ludzie wykonują jakieś gesty. Zdążył przywyknąć do ślepoty i w jakiś sposób się przyzwyczaił do takiego sposobu życia. Wcale też nie prosił Chrystusa o uzdrowienie. Nie wiedział, że istnieje taki dar. A jeśli nawet, to był on dla niego teoretyczną abstrakcją. To Chrystus z własnej woli, przechodząc koło niego, uzdrowił go bez żadnej zasługi.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NACHODZONY PRZEZ BOGA

Przestrzeń rany

Drodzy Czytelnicy,

MIŁOSIERNI

Ciężar zaschniętej ziemi


komentarzeFacebook