Archwium > Numer 521 (01/2017) > Orientacje > TO, CO NIE MA JESZCZE NAZWY

TO, CO NIE MA JESZCZE NAZWY
Agnieszka Dauksza, "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców", słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2016, s. 380.

Najważniejsze zdania padają w rozmowie na stronie 17. „Zazdroszczę Żydom Holokaustu”, mówi Stefan Lipniak, działacz krakowskiego Klubu Auschwitz. „Słucham?”, dopytuje autorka Agnieszka Dauksza. „Zazdroszczę im tego terminu Holokaust. Mocny jest. (…) Od razu wiadomo, o co chodzi. A my nie potrafiliśmy nazwać tego, co nas spotkało. »Wojna«, »obozy«, »niewola«? Tyle lat minęło, a my nie mamy nazwy”. Dauksza: „Ma pan jakiś pomysł?”. Lipniak: „Kiedy właśnie nie mam”. Teraz ja, czytelnik, siedzę i nie jestem w stanie się ruszyć. Trafił. Mocno. W punkt.

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców na tle książek o Holokauście jest książką… inną. „Inną” to zresztą najbezpieczniejsze słowo, gdy słów po prostu brakuje, a przecież propozycja Daukszy wyrasta właśnie ze słów. Autorka postawiła sobie za zadanie przeprowadzenie wywiadów z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Najbardziej istotne jest wysłuchanie tego fragmentu opowieści, który był przez lata niewypowiedziany. Życie po obozie koncentracyjnym – jak ono wygląda? Paradoksalnie jest to opowieść, która jest dziś tylko w niewielkim stopniu słyszana.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

"Kalendarz ekumeniczny 2008"

Fioletowy ludzik

W galerze dziennika

Miejsce w Kościele

"Niewidzialne światło", "Wiara, nadzieja i miłość"


komentarzeFacebook