OBOJĘTNOŚĆ
Stado, reżyseria: Beata Gardeler, występują: Fatime Azemi, John Risto, Eva Melander, Malin Levanon, Henrik Dorsin, Szwecja 2015, dystrybucja: Vivarto.

„Czternastoletnia Jennifer oznajmia, że została zgwałcona przez kolegę z klasy. Jednak nikt w to nie wierzy, a cała wioska obraca się przeciwko niej i jej bliskim”. Po przeczytaniu takiej zapowiedzi dystrybutora pomyślałam, że Stado Beaty Gårdeler to kolejny smutny obraz współczesnego świata, pokazujący, że nie liczą się racje tego, kto mówi prawdę, ale tego, kto jest bardziej popularny, lepiej sytuowany, silniejszy psychicznie. Niespecjalnie miałam ochotę to oglądać. Co z tego, że film został nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale? Jak długo można robić filmy o tym samym? – zastanawiałam się. Potem przeczytałam, że scenariusz inspirowany był prawdziwymi zdarzeniami. To starczyło za odpowiedź.

Idylla na opak

Rzecz dzieje się w małej wiosce w Szwecji, w której wszyscy się znają, a wydarzenia takie jak ślub czy zakończenie roku szkolnego są świętem dla całej lokalnej społeczności. Ludzie trzymają się razem, pomagają sobie. Coś, co brzmi jak sielanka, jednocześnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo zamknięcia w obezwładniających ramach. Kiedy Jennifer oskarża swojego szkolnego kolegę o gwałt, policja i wymiar sprawiedliwości podchodzą do tematu ostrożnie, w przeciwieństwie do mieszkańców wioski, którzy nie wierzą, że coś takiego mogłoby się zdarzyć. Matka chłopaka każe Jennifer pogodzić się z nim, a wyrazem pojednania ma być koleżeński uścisk. Potem jednak rozpętuje w internecie burzę, zakładając bloga poświęconego obronie niewinnie oskarżonego w jej opinii syna. Gniew wioski szybko kieruje się nie w stronę Alexandra, ale przeciw dziewczynie, która swoimi oskarżeniami skal (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MIŁOŚĆ JEST GDZIE INDZIEJ

TRAUMA OŻYWIONA

GŁOWĄ W MUR

ODSŁONIĆ ŚWIĘTOŚĆ

JĘZYK NA EMIGRACJI


komentarzeFacebook