GDZIE JEST RAJ?
Pietro Bartolo, Lidia Tilotta, "Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei", Wydawnictwo Jedność, Kielce 2017, s. 168.

On musiał stąd wyjechać, żeby spełnić marzenia o lepszym życiu. Zostawił dom, rodziców, kolegów. Tęsknił i płakał. Ale wierzył, że przyszłość jest tam.

Oni przybijają do brzegu, żeby spełnić marzenia o lepszym życiu. Uciekają przed wojną, głodem, strachem. Ryzykują wszystko. Nie wiedzą, co będzie jutro. Nie wiedzą, czy w ogóle będzie jutro. Tęsknią i płaczą. Ale wierzą, że przyszłość jest tu.

Dla niego to miejsce było początkiem wszystkiego, dla nich jest niejednokrotnie końcem.

Ich losy dramatycznie się splotły.

Byłem przybyszem, a…

Moi znajomi kilka miesięcy temu przyjęli do siebie rodzinę uchodźców. Uznali, że skoro mają ku temu warunki, nie mogą pozostać obojętni na wezwanie papieża Franciszka, a przede wszystkim na los drugiego człowieka. Dzielą z nimi swój dom. Uczą się swojej inności, zwyczajów, kultury, religii.

Anonimowy uchodźca stał się dla nich kimś, kto ma imię i nazwisko. Pięcioosobową rodziną z mamą, tatą i trójką dzieci. Kimś, kto zostawił swój kraj, znajome ulice, bliskich i wyruszył w nieznane, wiedziony nie tyle obietnicą dostatku i dobrodziejstwa, ile bezpieczeństwa i spokoju. Normalnego życia.

Ksiądz proboszcz ogłosił po mszy, że trzeba pomóc. Więc parafianie pomogli. Ktoś przyniósł pralkę, ktoś podarował telewizor. Znalazły się kurtki, swetry, buty. Dzieci poszły do szkoły. Rodzice do pracy. Nikt nie wytyka ich palcami, nie rozprawia o tym, czy przywieźli ze sobą choroby, czy chcą się tu dorobić, w jakiego wierzą boga. Stali się częścią społeczności. Inność została oswojona. A przede wszystkim ocalona została wrażl (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CUDOWNA ZWYCZAJNOŚĆ

Czy chcesz tu być?

Jeszcze mniej niż nic

KIM JESTEM?

PO KROPCE


komentarzeFacebook