



Katarzyna Kolska, Roman Bielecki: Kto nie chce pracować, niech też nie je. Święty Paweł w Liście do Tesaloniczan jest dość kategoryczny. Jak mamy rozumieć te słowa?
ks. Dariusz Larus: Moja pierwsza myśl biegnie do słów z Księgi Rodzaju: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Od początku – jako obdarowani przez Boga darem życia – jesteśmy zaproszeni do przeżywania codzienności i zarabiania na nią pracą własnych rąk. Zaufanie Bogu i oczekiwanie od Niego wszystkiego nie może oznaczać bierności, a tym bardziej nie może się wiązać z życiem na koszt innych.
Praca jest naszym obowiązkiem?
Jest zadana człowiekowi.
I trochę porządkuje nasze życie.
Nie trochę, ale bardzo.
Jaki powinniśmy mieć do niej stosunek?
Przede wszystkim uczciwy.
To znaczy, że kiedy jestem w pracy, zajmuję się wyłącznie pracą?
Daleki jestem od takiego myślenia zero-jedynkowego: kiedy jestem w pracy, to zajmuję się wyłącznie pracą, a kiedy jestem w domu, to zajmuję się tylko domem. Tak się nie da.
Kiedy jestem w pracy, to oczywiście zajmuję się nią i ona jest w tym momencie najważniejsza, co nie znaczy, że nie mogę przez chwilę pomyśleć, jak mija dzień dzieciom, żonie czy mężowi. Nie jesteśmy robotami.
W takim razie, co to znaczy dobrze pracować?
Być sumiennym, rzetelnym, wypełniać obowiązki, które zostały mi jako pracownikowi powierzone, żeby nie brać pieniędzy za coś, czego nie zrobiłem. O to chyba chodzi w kontekście wynagrodzenia. Słowa „dobrze pracować” kojarzą mi się też z tym, żeby praca była interesująca i rozwojowa dla mnie, żebym ja sam miał radość z pracy.
Pewnie wielu ludzi tak by chciało, ale chyba nie każda praca taka jest. Chodzi mi o tę radość.
To jest pytanie o to, kto...
(...)
Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.
Katarzyna Kolska - dziennikarka, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "W drodze", absolwentka filologii polskiej i teologii, przez 13 lat pracowała w poznańskim oddziale "Gazety Wyborczej", autorka kilku książek, m.in. "Modlitwa poranna i wieczorna" (Olimp Media 2008) i "Moje dziecko gdzieś na mnie czeka. Opowieści o adopcjach" (Znak 2011, Wydawnictwo W drodze 2016). Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)
Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkich teksty tego autora)