Archwium > Numer 554 (10/2019) > Życie bez ograniczeń > ŻUBR RATUJE MAŁEGO JEŻYKA

ŻUBR RATUJE MAŁEGO JEŻYKA
Alkohol jest w Polsce towarem powszechnego użytku. Jak bochenek chleba albo masło. A alkohol nie jest normalnym towarem, bo inaczej nie byłoby na jego sprzedaż specjalnych zezwoleń.

FOT. NORBERT KOWALCZYK / UNSPLASH.COM


Piotr Świątkowski: W Poznaniu obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu od godziny 22 do 6 w sklepach na Starym Mieście. Proszę zgadnąć, czym się to skończyło.

Krzysztof Brzózka: Emigracją alkoholową.

Na stację benzynową na Rondzie Śródka.

Wcale mnie to nie dziwi. Niestety, wprowadzono protezę pomysłu polegającego na zakazie sprzedaży alkoholu od godziny 22 w całym kraju. Samorząd wybrał miejsca, w których wprowadzono ten zakaz. Z podobną emigracją jak na poznańskim Starym Mieście spotykamy się we Wrocławiu, na Śląsku. Turyści alkoholowi rozlali się po polskich miastach.

Czemu ma służyć zamykanie sklepów przed nosem dorosłych ludzi?

Temu, żeby ci dorośli ludzie podejmowali decyzję o kupieniu kolejnej butelki w pełni świadomie. Na trzeźwo. Po alkoholu puszczają hamulce i po wypiciu tego, co mamy, chcemy wypić więcej. Alkohol to substancja psychoaktywna. Tak działa. Po drugie, jeśli spojrzymy na policyjną mapę zagrożeń, to zobaczymy, że wokół całonocnych sklepów z alkoholem jest niebezpiecznie. Policja jest wzywana do bójek i wrzasków. Powinniśmy zakazać sprzedaży alkoholu nocą. To, że ktoś chce się napić, nie powinno przeszkodzić komuś, kto w tym czasie chce odpocząć.

Przecież gmina może decydować, ile wydać koncesji na sprzedaż alkoholu.

Największym osiągnięciem transformacji w Polsce jest samorząd terytorialny, a największym błędem Ustawy o wychowaniu w trzeźwości jest oddanie samorządom prawa do decydowania o liczbie punktów sprzedaży. Prezydenci, burmistrzowie i wó (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Brzózka - od 2006 roku dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rekomendowany na to stanowisko przez ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę. Doradca Światowej Organizacji Zdrowia. Odwołany w maju 2019 roku przez ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Orędownik zaostrzenia przepisów antyalkoholowych, ograniczenia sprzedaży wódek o małych pojemnościach i wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu nocą. Ekspert ds. uzależnienia od alkoholu i rynku spirytusowego (wszystkie teksty tego autora)

Piotr Świątkowski - ur. 1980, autor słuchowisk i audycji historycznych w Radiu Poznań, w 2017 roku w Domu Wydawniczym Rebis opublikował książkę reporterską "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja Kraju Warty". Razem z Jarosławem Burchardtem napisał książkę o agencie CIA z Leszna "Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL". Jest żonaty, ma dwoje dzieci, mieszka w Skórzewie pod Poznaniem. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

CZY MOŻEMY SIĘ W TEN SPOSÓB UMÓWIĆ?

ON PIERDOŁA, ONA FAJNA

KSIĄDZ W HALI ODLOTÓW

ZIELONE ŚWIATŁO DLA MOBBERA

CZY MOGĘ PRZESŁAĆ OFERTĘ?


komentarzeFacebook