PIENIĄDZE I KOŚCIELNA MODA
Słusznie zachwycamy się pięknymi kościołami, szatami czy złotymi kielichami sprzed wieków; w muzeach i na wystawach podziwiamy to, co nasi poprzednicy oddawali na kult. A my? Jesteśmy zdolni do takiej hojności i wielkoduszności?

FOT. STANZE / FLICKR.COM


Dominik Jarczewski OP: Ile kosztuje msza święta?

Dominik Jurczak OP: Msza święta jest bezcenna. 

Jako sakrament tak. Ale wiemy, że kościół trzeba ogrzać, zapłacić rachunki za prąd, że trzeba kupić komunikanty i wino, zapłacić organiście i kościelnemu.

Każdy kościół to wspólnota, która za nim stoi i która powinna ten kościół utrzymywać. To jest właściwa perspektywa. Jeżeli decydujemy się na kościół, korzystamy z niego, to powinniśmy myśleć także o jego utrzymaniu i innych potrzebach. 

No i potrzebne są pieniądze. Skąd parafia je bierze? 

A parafia to kto? Jakiś abstrakt czy ludzie, którzy do niej należą i chcą żyć życiem chrześcijańskim? A jeżeli życiem chrześcijańskim, to także życiem liturgicznym. No więc składają ofiarę. 

Mówimy o pieniądzach, które się zbiera na tacę? 

Pewnie proboszczowie byliby bardziej kompetentni, żeby udzielić szczegółowej odpowiedzi na takie pytanie. Nie wiem, jak dokładnie są rozdzielane pieniądze ze składki – domyślam się, że różnie w różnych miejscach. Część niewątpliwie idzie na utrzymanie budynku, część na potrzeby diecezji albo innych instytucji.

Kiedyś w ramach składki przynoszono owce, bydło, kury i różne inne rzeczy. Znajomy misjonarz opowiadał mi, że w Kamerunie w czasie procesji z darami przyprowadzono mu krokodyla.

Musimy tu oddzielić dwie rzeczy: jedną jest moja odpowiedzialność za utrzymanie kościoła, a drugą procesja z darami, element mszy świętej, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jurczak OP - ur. 1980, dominikanin, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, członek Międzynarodowej Komisji Liturgicznej Zakonu Kaznodziejskiego oraz Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego Archidiecezji Krakowskiej, promotor liturgii w Polskiej Prowincji Dominikanów, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum oraz na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NA NOWO ZACHWYCIĆ SIĘ OJCEM

WIARA RAZ DO ROKU

WSKRZESZAĆ WIARĘ

DUCH ŚWIĘTY A MY?

BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH


komentarzeFacebook