Archwium > Numer 554 (10/2019) > Orientacje > DOPÓKI NIE WIESZ, CZY DOJDZIESZ, IDŹ

DOPÓKI NIE WIESZ, CZY DOJDZIESZ, IDŹ
"Trzy bieguny"; Leszek Cichy, Marek Kamiński, spisała Julia Hamera; Wydawnictwo Znak s. 380

ANNA KRÓL

Poznają się w styczniu 1998 roku pod Mount Vinson, najwyższym szczytem Antarktydy. Marek jest już wówczas wpisanym do Księgi rekordów Guinnessa zdobywcą obu biegunów – północnego razem z Wojciechem Moskalem i południowego, do którego doszedł sam, ma także za sobą trawers Antarktydy.

Leszek wspinał się na najwyższe szczyty Ziemi, w tym dziewicze zimowe zdobycie Everestu w duecie z Krzysztofem Wielickim. Mount Vinson to ostatnia góra, której brakuje mu, żeby skompletować Koronę Ziemi. Ma mu w tym pomóc Marek.

***

Wspólnie weszli na Mount Vinson na Antarktydzie, w tym samym roku zdobyli jeszcze Kilimandżaro i Górę Kościuszki. Wspinali się razem w Dolomitach i podróżowali przez Grenlandię. W 2009 roku zdobyli wspólnie Mont Blanc. Nie używają słowa „przyjaźń”. Nie muszą. Łączą ich zaufanie, wspomnienia wspólnych wspinaczek, w których to Leszek prowadził obarczonego lękiem wysokości Marka, i ekstremalne przeżycia z Antarktydy, gdzie to z kolei Marek dzielił się z Leszkiem swoim doświadczeniem. Od kilkunastu lat wspierają się zawodowo. Marek uważa Leszka za swojego mentora. To dzięki niemu docenił pracę w biznesie i zajął się na poważnie założoną wcześniej firmą. Ich wspomnienia spisała dziennikarka Julia Hamera, tworząc książkę wciągającą i poruszającą. Z kilkunastu opowieści wyłaniają się dwa bardzo różne portrety wyjątkowych mężczyzn, którzy w jednym są do siebie bardzo podobni – w przekonaniu, że najważniejsze jest w życiu podążanie za marzenia (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Król - pisarka, wydawca, autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" i "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" oraz spektakli teatralnych i projektów; pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festivalu oraz współtwórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZESZŁOŚĆ I TAK CIĘ DOPADNIE...

PO SŁONECZNEJ STRONIE ULICY

INACZEJ

NASZE ŻYCIE NIE NALEŻY DO NAS...

ZAGINĄĆ W ŚWIECIE


komentarzeFacebook