Archwium > Numer 554 (10/2019) > Orientacje > KRYZYSY TOŻSAMOŚCI

KRYZYSY TOŻSAMOŚCI
"Teofil"; pismo braci studentów Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie; Nr 38; Tożsamość s. 264

MARCIN CIELECKI

Żart jest stary jak świat i nie byłby zabawny, gdyby nie był prawdziwy. Kobieta, wychodząc za mąż, myśli o swym mężczyźnie: po ślubie się zmieni. Mężczyzna myśli o swojej wybrance: żeby się tylko nie zmieniła po ślubie. Zmieniamy się, oj zmieniamy, tyle tylko, że nie zawsze tak, jak byśmy tego chcieli. Zrozpaczony rodzic wykrzykuje do swego nastoletniego dziecka: Nie akceptuję twojego zachowania, nie poznaję cię. Ktoś, kto nie widział mnie przez dłuższy czas, wypowiada te zaskakujące słowa: Zmieniłeś się. W każdej tej sytuacji można odpowiedzieć, że przecież to jestem ja. Z innymi włosami, z kolczykami czy z tatuażem – to wciąż jestem ja. Myślę o tym, czytając nowy numer „Teofila”, a w tle leci album zespołu, na który czekałem 14 lat. Przewracając kartki, wsłuchując się w kolejne riffy, dopowiadam od siebie: Panta rhei. 

Pytanie o tożsamość, które stawia przed czytelnikiem nowy „Teofil”, to nie bułka z masłem. To raczej puszka Pandory. Raz zadane pytanie: „Kim jestem?”, z pozoru niewinne, otwiera czeluście nieoczywistości. Wiadomo, jakim pismem jest „Teofil”: od Arystotelesa i Platona poprzez Tomasza z Akwinu aż do Martina Heideggera i Paula Ricoeura. Mnożą się zatem odpowiedzi, poczynając od tego, że człowiek jest „zwierzęciem rozumnym”, aż do tego, że nasze „bycie jest ku śmierci”. Nie zamierzam tu ironizować, pokazuję jedynie, z jakim rozmachem intelektualnym redakcja zajęła się problemem tożsamości. Jest tu gęsto od znaczeń, cytatów, a do tego autorzy próbują dodać jeszcze swoje myśli wynikające z inspiracji (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W galerze dziennika

TEN TRZECI PRZED TELEWIZOREM

Żadnych okoliczności łagodzących

RYSOPIS TRZYDZIESTOLATKA

NIE MA JUŻ BIEGUNÓW DO ZDOBYCIA


komentarzeFacebook