Archwium > Numer 555 (11/2019) > Felietony > LONDYN - SZTYNORT

LONDYN - SZTYNORT

STEFAN SZCZEPŁEK

W filmie Michelangela Antonioniego Powiększenie z 1966 roku główny bohater grany przez Davida Hemmingsa kupuje w londyńskim sklepie ze starociami drewniane śmigło od spitfire’a, biorącego udział w bitwie o Anglię (no, powiedzmy), płacąc za nie osiem funtów. Wkłada je do kabrioleta marki Rolls-Royce i jedzie do domu, aby z dwiema modelkami zrobić kilka zdjęć. Bo to był fotograf artystyczny. Modelki też były profesjonalne. Jedną grała brunetka Gillian Hills, drugą blondynka Jane Birkin, nie wspominając o zjawiskowej Veruschce von Lehndorff. 

Kiedy oglądałem ten film pierwszy raz, do spraw, o których teraz piszę, nie miałem żadnego stosunku emocjonalnego. Zagranicę znałem wyłącznie z ekranu, rolls-royce’a i funta ze słyszenia, Londyn leżał na planecie niedostępnej dla Polaka. Byłem jedynie zafascynowany sesją zdjęciową z udziałem modelek, a to ze względu na ich niekompletny ubiór.

Niewiedza i duże luki w lekturach – nie tylko szkolnych, ale też tych, które inteligentowi wypadało znać – powodowały strach przed wyjściem z domu i rozmową. Wielu moich rówieśników chodziło więc do kina, w którym mogli się skryć w ciemnościach i nikt nie zmuszał ich do wymiany zdań. Tam ci bardziej rozgarnięci uświadamiali sobie swoje braki i po powrocie z projekcji sięgali po książkę. Inni poprzestawali na filmie. Gdyby kinematografia nie przeniosła na ekran dzieł literatury światowej, toby człowiek pozostawał nieoczytany.

Legendarny dziennikarz sportowy Bohdan Tomaszewski miał taki zwyczaj, że kończąc wykład dla młodych dziennikarzy, już niemal na wy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZELEST POŻÓŁKŁYCH KARTEK

PIŁKA JEST DLA MNIE WIELKĄ ZAGADKĄ

CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ ŚWIAT

MOGIŁA POD MUREM


komentarzeFacebook