Archwium > Numer 556 (12/2019) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

na temat przemocy i jej obecności w naszym życiu społecznym wypowiedziano tysiące słów i przeprowadzono setki analiz. To tylko dowód na to, że doskwiera nam internetowa bezkarność, eskalacja emocji w debacie publicznej i zwyczajny brak szacunku we wzajemnych relacjach z najbliższymi.

W tym numerze miesięcznika piszemy nie tyle o skutkach, bo te wszyscy widzimy na co dzień gołym okiem, ile o przyczynach tego stanu rzeczy. Gdzie biorą swój początek arogancja, pogarda, nienawiść do ludzi i świata? Skąd u tych, którzy na rodzinnych fotografiach uśmiechają się i wyglądają na szczęśliwych, tyle obojętności, chęci poniżania – nie tylko słowami, ale też milczeniem czy emocjonalnym chłodem? Prawda jest taka, że wszyscy, bez wyjątku, potrafimy krzywdzić. I to często nieświadomie.

Może warto o tym pomyśleć u progu Adwentu, czekając cierpliwie na narodzenie Pana.

Dziękując Państwu za kolejny wspólny rok bycia z nami w drodze, życzę, by w wigilijny wieczór gest przełamania się opłatkiem, tak bardzo przypominającym eucharystyczną hostię, uświadomił nam, że prawda, miłość i dobro istnieją, chociaż tak często ich nie widać. I że można przebaczyć. Bo skoro Bóg się rodzi, to wszystko staje się możliwe.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Nikt nie woła

Drodzy czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Suma smaków


komentarzeFacebook