Archwium > Numer 556 (12/2019) > Felietony > WIERZĄCY W NICOŚĆ

WIERZĄCY W NICOŚĆ

Jarosław Mikołajewski

Jest 10 listopada 2019 roku, jestem na Sycylii, w Giardini Naxos, biorę z hotelowej półki książki Andrei Camilleriego, konfrontuję to, co widzę na własne oczy, ze światem jego sycylijskich powieści. Caterina, właścicielka hotelu Palladio, pyta mnie o ocenę jego pisarstwa. Trudno mi być obiektywnym, bo się przyjaźniliśmy, kilka jego powieści przetłumaczyłem, bardzo go lubiłem. Ale muszę się wypłacić za gościnę wyważonym słowem. Otóż – mówię Caterinie, patrząc na zatokę Taorminy – bez względu na to, czy ktoś jest za takim pisarstwem, jakie uprawiał Andrea Camilleri, czy nie, na kilka walorów każdy zwróci uwagę.

Po pierwsze: na umiejętność budowania postaci za pomocą krótkich dialogów. Pomagało mu w tym zapewne doświadczenie wyniesione z teatru scenicznego i radiowego, gdzie m.in. adaptował i reżyserował, chyba jako pierwszy we Włoszech, Becketta. I swojego krajana Pirandella.

Po drugie (a może to powinno być pierwsze?): na społeczny pejzaż. Wchodząc w kryminalną fabułę powieści Camilleriego, mimochodem obserwujemy spustoszenie architektoniczno-inżynieryjne, jakie się dokonało na Sycylii za sprawą mafii (autostrady, które urywają się w najmniej spodziewanym miejscu), poznajemy pewien typ miejscowego polityka, który mówi, by nic nie powiedzieć, i nie wiadomo, co myśli, choć wiadomo, od kogo zależy. Widzimy prostytutki, które przybyły z Europy Wschodniej i z Afryki do „lepszego świata”, muzułmańskich mędrców – przywódców społeczności islamskich w Mazara del Vallo. Wchodzimy w sycylijski system wartośc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DORA MARKUS

KOBIETY NA ZAKRĘCIE

POWROTY I NIEPOWROTY

GRANICA

TWARZ NIETWARZOWA


komentarzeFacebook