Archwium > Numer 556 (12/2019) > Felietony > KAŻDEMU WSZECHŚWIAT LITER

KAŻDEMU WSZECHŚWIAT LITER

Paulina Wilk

Robimy to bez zadęcia, po domowemu. Dwa fotele, stolik i lampa. Kilkadziesiąt osób usadowionych wokół. Mamy czas, nie mamy scenariusza. Ja pytam o rzeczy najprostsze, a oni mówią i z tych spraw najprostszych robi się cała galaktyka.

Gdzie trzymasz książki w domu? Czy mają swój kredens, czy wciskają się wszędzie, z łazienką włącznie? Czytasz po trzy naraz i porzucasz te kiepskie, czy lojalnie i monogamicznie mordujesz się z lekturą do ostatniego zdania? A pożyczasz książki? Którą przeczytałaś jako najpierwszą? Bez której nie byłoby ciebie takiej? Czy jest książka, która złamała ci serce? A taka, która cofnęła cię znad przepaści? A ta, którą wyniosłabyś z pożaru – jaki ma tytuł…?

Wszystko ich różni: płeć, wiek, profesja i powody, dla których stali się autorytetami, bohaterami współczesności. Ale wszyscy mówią o książkach jak dzieci pochłonięte najwspanialszą zabawą. Oczy im błyszczą. Mogliby tak do rana. Proszę, żeby przynieśli kilka najważniejszych tytułów, a przychodzą z walizkami. Żadnej nie chcą pominąć, skrzywdzić, bo przecież wszystkie dały im coś niezwykłego, jakiś opiłek, który sprawił, że czują mocniej, wiedzą lepiej.

Każdy czyta inaczej, a każdy wspaniale – z pasją, nienasyceniem, miłością. Tomek Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w niesubtelnej dziedzinie pchnięcia kulą, robi to jak twardy zawodnik. Bywało, że i po sto książek w roku, odkąd ma dzieci, zszedł do sześćdziesiątki. Jest ze wsi, w domu książek było mnóstwo. Czyta szeroko, metodycznie. Jak za (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DONIESIENIA ZE ŚLEPEGO ZAUŁKA

GODZINY

NIEWIDZIALNA NIĆ

ARESZT TYMCZASOWY

NAD RANEM


komentarzeFacebook