SMUTEK TROPIKÓW

Stefan Szczepłek

Pan miał na oko ponad pięćdziesiąt lat. Choć było ciepło, miał na sobie puchową kurtkę z reklamą oleju samochodowego, którego popularność już dawno minęła, oraz czapkę bejsbolówkę z logo banku. Był jednym z tysięcy gości Międzynarodowych Targów Turystycznych w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Takich jak on przyszło wielu. Ludzi w średnim lub zaawansowanym wieku, w podniszczonych ubraniach z salonów second hand, często z torbami na kółkach, z jakimi chodzi się na zakupy do sklepu spożywczego. Pakowali do nich materiały reklamowe, mapy, plany, pocztówki, breloczki, długopisy i co tam jeszcze na stoiskach dawali.

„Nasz” pan w trzeciej minucie rozmowy z młodą dziewczyną na stoisku zapytał grzecznie, czy może się poczęstować jeszcze jednym pierniczkiem. – Oczywiście, przecież po to są – odpowiedziała z uśmiechem dziewczyna, mimo że pan z degustacją już nieco przesadzał. A kiedy się nasycił, przeszedł do znajdującego się tuż obok stoiska greckiego, gdzie podawano bimber z Krety w dwóch smakach.

W takich miejscach jak targi czegokolwiek jedni ludzie tracą rozum, a inni coś zyskują. Należę do pierwszej kategorii. Też pakuję do torby niezliczone foldery promujące miejsca, w których już byłem i które zamierzam odwiedzić. Z tych kilogramów po przyjściu do domu od razu połowę wyrzucam. Odkładam to, co może się przydać w przyszłości, a kiedy już ta przyszłość nadchodzi, nie mogę sobie przypomnieć, gdzie schowałem te foldery i mapy, więc zaglądam do internetu. Sytuacja powtarza się co roku i niczego mnie nie uczy.

Pan należał do (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stefan Szczepłek - ur. 1949, dziennikarz sportowy i komentator. Pracował w "Sztandarze Młodych", tygodniku "Piłka Nożna", redakcji sportowej TVP oraz w "Życiu Warszawy". Od 1999 roku jest dziennikarzem redakcji sportowej "Rzeczpospolitej". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2007. Autor książek o historii futbolu m.in. "Moja historia futbolu"; "Deyna" oraz wydanych w ubiegłym roku wspomnień "Szkoła falenicka", za którą w marcu tego roku otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ ŚWIAT

CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA

BAJECZNY ZAPACH OBORNIKA

NA CAŁYCH JEZIORACH

PIŁKA JEST DLA MNIE WIELKĄ ZAGADKĄ


komentarzeFacebook