NA WIYRCHU

ks. Grzegorz Strzelczyk

Siadam do pisania dzień po zakończeniu tegorocznej kolędy. I już wiem, że tematu tego nie jestem w stanie ominąć. Przedwczoraj mieliśmy tak zwaną kolędę dodatkową – czyli odwiedzaliśmy parafian, którzy nie mogli nas przyjąć w wyznaczonym przez grafik terminie. Przyznaję się: od tygodnia kibicowaliśmy – z Moim Nieocenionym Wikariuszem – żeby tych zgłoszeń było jak najmniej. Wiem, postawa to niegodna porządnych duszpasterzy. Ale owa ewidentna niechęć wobec systematycznie rosnącej liczby zgłoszeń była po prostu sygnałem, że jesteśmy zmęczeni. Serdecznie zmęczeni i serdecznie dosyć mający. W końcu się okazało, że trasy uzupełniające są zwykłych rozmiarów i sobota, planowana jako spacerek, była kolejnym dniem wyścigu z czasem, rozpiętego pomiędzy szczerą chęcią rozmowy a miłosierdziem wobec tych, którzy są na końcu trasy (o ministrantach i ich rodzicach nie wspominając). I to wyścigu bardziej skomplikowanego niż zwykle, bo zamiast odwiedzać kolejne domy lub mieszkania, biegaliśmy po parafii zygzakami, wedle planu tak przemyślnie zoptymalizowanego, że jego ułożenie zabrało nam chyba więcej czasu niż sama kolęda.

Znacie kolędowe prawo Murphy’ego? Nie wiem, czy było już wcześniej sformułowane, ale jego co najmniej ponownym odkrywcą jest Mój Nieoceniony Wikariusz. Wróciwszy bowiem z owej dodatkowej kolędy z wyraźnymi oznakami wyczerpania, na mój widok wyrzucił z siebie: „Łone wszyskie były na wiyrchu”. Co po zdekodowaniu i przełożeniu na literacką polszczyznę oznacza mniej więcej: „Jestem sfrustrowany i zmęczony, bo się okazało, że znacząca część mieszka (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PIERONA!

ZA BAJTLA

WACHTYRZE

BAJLAGA

PRZED SZKODĄ?


komentarzeFacebook