Archwium > Numer 558 (02/2020) > Felietony > SUMIENIE NA TALERZU

SUMIENIE NA TALERZU

Paulina Wilk

Czytam książkę o jedzeniu. O tym, że jest najważniejsze na świecie. Ważne nie w ten banalny, wyświechtany sposób powtarzany przez poradniki wellness, ale w sposób filozoficzny, rozpisany na pięciuset stronach fascynujących analiz. Ich początek sięga debiutu homo erectus, a kończy się na przyszłości. Lepszej niż teraźniejszość, w której jedzenie jest jednym z najbardziej uwikłanych moralnie i niebezpiecznych zajęć.

Nie lubię chodzić do sklepów spożywczych. W tych małych, sieciowych, trudno znaleźć coś, co jest prawdziwym jedzeniem. Coś, co ma smak i składniki odżywcze i nie jest próżniowo zapakowaną pustką. W dużych sklepach wybór jest większy, ale tylko z pozoru. Awokado wygląda kusząco, ale gdzie i z jakim skutkiem wyrosło? Jaki ma ślad węglowy, ile wody na jego potrzeby zużyto? Ile wiosek przesiedlono, ile drzew wycięto? Można się nie przejmować, ale… nie, już nie można się nie przejmować. Rzeczywistość to siła, której nie sposób zaprzeczać bez końca. Idę więc wzdłuż alejek, pcham wózek i z każdym krokiem tracę apetyt. Na parówki i wędliny patrzę jak na zwłoki, inaczej nie umiem. Na rogaliki i bułeczki z czekoladą – jak na bomby tłuszczowo-cukrowe, których zadaniem jest dać szybki strzał przyjemności i uzależnić.

A ten pomidor? Czy jest pomidorem naprawdę, czy tylko upodobnił się do niego, wzrastając na wacie w jakiejś szklarni? Przecież mamy luty, skąd niby miałby się tu wziąć pomidor? I gdzie się podziały zimowe kiszonki? – myślę, krążąc nie wokół jedzenia, a wokół produktów spożywcz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZCZELINY ISTNIENIA

ARESZT TYMCZASOWY

MIĘDZY WALIZKAMI

NAGI SAD

KOŁYSANKA PRZECIWLĘKOWA


komentarzeFacebook