Archwium > Numer 559 (03/2020) > Felietony > PONBÓCZEK NIE ROBI NA AKORD?

PONBÓCZEK NIE ROBI NA AKORD?

ks. Grzegorz Strzelczyk

Moi nieocenieni parafianie niedawno uświadomili mi, że nieuchronnie zbliżam się do pięćdziesiątki. Najwyższy czas się ustatkować – pomyślałem i chyba na pomyśleniu rzecz się (na razie przynajmniej) zakończyła. Niemniej coś z upływem czasu jest na rzeczy, bo coraz częściej włącza mi się tryb wspominkowo-rozliczeniowy. Bywa, że irytująco zupełnie i bezużytecznie, bywa jednak, że ku nawróceniu. Ale nie lękajcie się, felieton nie będzie w trybie wspominkowym. Jednak przy tej okazji głębiej do mojej świadomości dotarło, co widać nawet w poprzednim zdaniu, że mam silną tendencję do patrzenia na świat przez pryzmat skuteczności i użyteczności. Nawet wspominanie i wspomnienia dzielę na użyteczne i mniej.

Skąd mi się to wzięło? Chyba trochę ze śląskich korzeni. Pragmatyzm i swoisty kult skutecznych rozwiązań – to było coś, w czym rosłem. Także kościelnie – w oparach skwapliwie hołubionej legendy o skuteczności (sic!) śląskiego duszpasterstwa. Mam wrażenie, że wielu Ślązaków, a i przyjezdnych, śląskością skutecznie zawirusowanych, funkcjonuje – także poza pracą – w trybie na akord, czyli – jak donosi uprzejmie słownik PWN, w systemie, w którym „wysokość wynagrodzenia zależy od ilości wyprodukowanego towaru lub od wykonanej normy”. A może się mylę, i to nie śląskość, tylko po prostu jedna z cech kultury, w której żyjemy w późnej ponowoczesności? Pochodna ustanowienia z zysku głównej miary biznesu, a w konsekwencji wszelkich ludzkich aktywności, aż po relacje?

Paradoksalnie jednak tej właśnie mentalności zawdzięczam swoje nawrócenie. Bę (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Grzegorz Strzelczyk - ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej, doktor teologii dogmatycznej, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Sprawiedliwość

Zesłania Ducha

Bóg ryzykuje

Dlaczego Jezus ich nie obchodzi?

DOBRE, BO POLSKIE


komentarzeFacebook