I DUSZA, I SEKS
Para małżonków, dzielących łóżko, stół, łazienkę i jeszcze kilka metaforycznych przestrzeni, słowem: funkcjonująca w swej codzienności jak jeden organizm, uznawana bywa za najlepszą analogię Trójcy Świętej.

Ewa Kiedio

Wiele spraw pomieściliśmy w ludzkiej seksualności – całe kłębowisko. I jak to rozplątać? Kwestie najwznioślejsze stoją ramię w ramię z rzeczami całkiem trywialnymi. Ba, nieraz nawet śmiesznymi, żałosnymi lub budzącymi wstręt. Mężczyzna i kobieta złączeni miłosnym uściskiem w alkowie (na kanapie lub gdzie im wygodnie) może zdążyli już wyczytać w tekstach ostatnich papieży, że jedność małżonków jest obrazem tajemnych prawd teologicznych – wewnętrznego zjednoczenia Trójcy Świętej i miłości Chrystusa do Kościoła1. Ale pewnie też zdążyli zauważyć, że namiętność potrafi wyzwalać w nich dążenia raczej zwierzęce niż boskie, jeśli sprawy mierzyć skoncentrowaniem na samym sobie i sferze fizycznej. Poczuli też już zapewne całą skalę woni swoich ciał, zapachy, za którymi pobiegliby w kosmos, i takie, do których nigdy nie chcieliby wracać. Dostrzegli finezję obłości i wgłębień, ale też dosadność lepkich substancji.

Na każdym kroku sprzeczności i rozdarcie. Z jednej strony uniesienia ciała, z drugiej dojmujący ciężar materii. Zapewnienia o pięknie oraz dobru seksualności, a zarazem cały gąszcz obostrzeń etycznych – sos moralizny polany na niebezpieczeństwa i zagrożenia związane z miłością fizyczną.

Jak to wszystko rozumieć? Jak przeżywać i nie dojść do ściany jednej ze skrajności: przesubtelnionego uduchowienia, które brzydzi się ciałem, lub takiej fiksacji na poruszeniach cielesnych, która nie pozwala już zobaczyć nic więcej? Relacja między osobami, ich coraz głębsza więź – to ona wszystkie te sprawy łączy ze sobą i sensownie porządkuje. Integralnie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Ewa Kiedio - redaktorka w kwartalniku i wydawnictwie "Więź". Autorka książek: "Osobliwe skutki małżeństwa"; "A piękno świeci w ciemności" (wywiad rzeka z bp. Michałem Janochą); "Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość" (razem z Marią Czarnecką). Od 2018 roku prowadzi program publicystyczny "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć" w Polsat Rodzina. Żona i matka. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NADZY PRZED SOBĄ

Carl Philipp Emanuel Bach, "Concerti a flauto traverso obligato - I"

Chrześcijański antyfeminizm?

Źle się kojarzy

Trwały ślad


komentarzeFacebook