Archwium > Numer 562 (06/2020) > Felietony > ARRAS I ŻYMLOK W KONTEKŚCIE STADNYM

ARRAS I ŻYMLOK W KONTEKŚCIE STADNYM

ks. Grzegorz Strzelczyk

Obojętnie, czy podejdziemy od strony nauk (science), czy od strony nauk o człowieku (humanities), czy od strony teologii, zawsze nam wyjdzie, że człowiek jest zwierzęciem stadnym. Części teologów pewnie będzie nieswojo ze słowem „stadny”, więc preferować będą mówienie o „wspólnotowej naturze” ludzkiej. Jak zwał, tak zwał. Izolacja wymuszona na nas w ostatnich tygodniach przypomniała nam o tym mniej czy bardziej boleśnie. I to chyba głównie na dwa sposoby. Po pierwsze – przez cierpienie lub przynajmniej dyskomfort spowodowany brakiem czyjejkolwiek obecności i bliskości (samotność). Po drugie – przez nadmiar przebywania na małej przestrzeni z ciągle tymi samymi osobami, wyrwanymi ze swoich normalnych rytmów funkcjonowania, co nieraz rodzi pandemię konfliktów.

Tak czy siak sytuacja naruszonych więzów z ludźmi, zaburzonych przyzwyczajeń przy silnym nieraz lęku i niepewności co do rozwoju wydarzeń nie robi dobrze naszej psychice. Jako pierwsze odczuły to osoby borykające się już z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi. Oberwą jednak – mniej czy bardziej – wszyscy. I to nie tylko indywidualnie. Niestety, jednym z mechanizmów stadnych jest poszukiwanie winnych sytuacji zagrożenia. Ale o tym za chwilę. Najpierw muszę wyjaśnić śląskie słowo z tytułu.

Podobno w sytuacjach przedłużonego stresu czy pogranicza traumy warto pilnować małych przyjemności, które – odwracając przynajmniej na chwilę uwagę od rzeczy nader poważnych – dopomagają w obniżeniu napięcia. Moje zdrowie psychiczne sponsoruj (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIEDOBORY

EKLEZJOLOGIA URAZOWA

DRONOWA ZGROZA

NIE TYLKO PAPIEŻ

TRZA RZYKAĆ


komentarzeFacebook