ODDAĆ ŻYCIE
Śmierć warta zachodu, praca zbiorowa Autorzy: Cezary Łazarewicz, Brygida Grysiak, Magdalena Rigamonti, Piotr Siemion, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Robert Mazurek, Małgorzata Sidz, Jan Rojewski, zdjęcia: Maksymilian Rigamonti. Wydawnictwo Bellona, 308 stron premiera: 15 października 2020 roku

Anna Król

Śmierć jako temat literacki. Śmierć jako zagadnienie do pojęcia, zrozumienia i omówienia. Wreszcie – śmierć jako strata, żałoba, rozpacz, śmierć do przeżycia. O tych wszystkich śmierciach piszą autorzy książki Śmierć warta zachodu, wydanej właśnie przez Wydawnictwo Bellona.

Śmierć warta rozmowy

Książka składa się z dziesięciu reportaży, esejów i wywiadów napisanych przez świetnych reportażystów i dziennikarzy, m.in. Cezarego Łazarewicza, Magdalenę Rigamonti, Brygidę Grysiak i Piotra Siemiona. Ich tematem jest służba – dla kraju i dla drugiego człowieka. Służba żołnierza na misji, policjanta, antyterrorysty, strażaka, ratownika medycznego. Służba i wszystko, co się z nią wiąże: honor, odwaga, odpowiedzialność, strach, samotność, ordery, wdzięczność, ale nierzadko także osierocone dzieci, rodziny, smutek, trauma, żałoba. Autorzy zbioru próbują opowiedzieć o istocie i tragedii śmierci na służbie. O odchodzeniu policjantów, żołnierzy, ratowników medycznych. Wszystkich tych, którzy oddają życie za „sprawę” – ojczyznę, honor, innych ludzi. Pisarze i reportażyści zadają w swoich tekstach ważne pytanie o to, czy śmierć „służbowa” jest inna od tej przypadkowej, cywilnej. I czy potrafimy sobie jeszcze ze śmiercią radzić – rozumieć ją i akceptować.

Opowieści rodzin i przyjaciół uzupełniają wywiady: z Jakubem Szumańskim, psychiatrą i psychoterapeutą; z księdzem kapelanem Ireneuszem Birusiem, uczestnikiem misji w Afganistanie; z misjonarką Tadeuszą Frąckiewicz OP ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, która dobrowolnie opiekowała się chorymi na koronawirusa w domu pomocy społecznej.

Nie ma dobrego czasu na śmierć

„Nigdy nie ma dobrego czasu na śmierć” – usłyszałam kiedyś od znajomego lekarza. To prawda. Bohaterowie reportaży ze zbioru Śmierć warta zachodu są zgodni: nawet najbardziej możliwa do wyobrażenia, a nawet do przewidzenia śmierć żołnierza na misji w Afganistanie zawsze będzie zaskakująca dla jego najbliższych. Nie da się przygotować na czyjeś odejście. To znaczy, można próbować pogodzić się ze śmiercią osoby chorej, która umiera powoli, z którą możemy się pożegnać. Nie ma jednak lekarstwa na żałobę po kimś, kto odszedł nagle. Bo to nagle zawsze znaczy również niespodziewanie.

W jednej z rozmów, jaką znajdziemy w tomie Śmierć warta zachodu – dziennikarka Magdalena Rigamonti i pisarz Piotr Siemion rozmawiają z Jakubem Szumańskim, psychiatrą i psychoterapeutą, o przeżywaniu żałoby, złości, depresji, radzeniu i nieradzeniu sobie ze stratą. Poszukują odpowiedzi na pytania o to, jak dziś społeczeństwa podchodzą do śmierci, jakie jest miejsce śmierci w kulturze oraz jak bardzo dziś nie umiemy się żegnać.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Anna Król - pisarka, wydawca, autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" i "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego" oraz spektakli teatralnych i projektów; pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festivalu oraz współtwórczyni niezależnego centrum literackiego Big Book Cafe. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

NATURA JAKO WIELKI MECHANIZM ZEGAROWY

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

PRZESZŁOŚĆ I TAK CIĘ DOPADNIE...

NASZE ŻYCIE NIE NALEŻY DO NAS...


komentarzeFacebook