KOMPLEKS POLSKI

Jarosław Mikołajewski

Pewnego pięknego dnia pewien piękny pan poinformował nas, Ryszarda Kapuścińskiego i mnie, że Wisława Szymborska dostała Nobla, bo jest Żydówką. „Wiesz, dlaczego tak mówią?” – spytał potem Rysiek. „Przez kompleksy: nie wierzą, że są w stanie coś zdobyć własnymi siłami, zwłaszcza siłami intelektu, serca i wyobraźni, więc każdego, komu się uda, siłą rzeczy uważają za obcego. Kto? No my, Polacy (czysto katoliccy ma się rozumieć)”.

Istnieje druga strona tego medalu, tego kompleksu – nieposkromiona pycha, do eksplozji której dochodzi zwłaszcza w chwili, kiedy Polka czy Polak odnoszą sukces w dziedzinie sportu. Ujawnia się to choćby dzisiaj, na naszych oczach, kiedy na kortach w Paryżu piękne zwycięstwa odnosi Iga Świątek. Felieton ten piszę w przededniu finału singla, nie wiem więc, jak się zakończy dla wspaniałej tenisistki paryska przygoda, lecz to, co słyszę wokół, potwierdza narodową regułę. Nie wystarczy nam, że świetnie gra, że wyrosła na talent pierwszej wielkości. Trzeba nam jeszcze wymusić słowa uznania na cudzoziemcach, najlepiej na dawnych lub jeszcze aktywnych mistrzach. I lekko upokorzyć albo wręcz dobić tych, z którymi pani Iga wygrała. Powtarzam: wygrała. Nie: zmiotła, jak to się słyszy. Nie: ośmieszyła. Nawet nie: ograła. Wygrała – to zupełnie wystarczy.

Czy pamiętamy zwycięstwa Adama Małysza? Nie wystarczyło nam, że wygrał z Hannawaldem czy Schmittem. Odechciewało mi się cieszyć sukcesami Polaka, kiedy słyszałem hiperboliczne dowcipy mające na celu nie tyle docenić polskiego skoczka, ile upokorzyć Niemców. Mam nad (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław Mikołajewski - ur. 1960, poeta, tłumacz z języka włoskiego, eseista, reporter. W latach 2006-2012 dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Ostatnio wydał "Wielki przypływ" reportaż o włoskiej wyspie Lampedusa, tom poetycki "Żebrak" i książkę dla dzieci "Wędrówka Nabu". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ

PYTANIA O ŻYCIE WIECZNE

A JA GO LUBIĘ

PODDANI DZIKOŚCI

GRANICA


komentarzeFacebook