Drodzy Czytelnicy

Słownik języka polskiego opisuje zaufanie jako przekonanie o tym, że czyjeś słowa są prawdziwe. I że ktoś ma konkretne umiejętności, które potrafi odpowiednio wykorzystać. Jak łatwo zauważyć, dziś zaufanie stało się towarem deficytowym w wielu przestrzeniach naszego życia. Ostatni rok – stojący pod znakiem ujawniania kolejnych skandali kościelnych, polityków zmieniających zdanie w zależności od słupków sondaży i braku przewidywalności w walce z epidemią – tworzy obraz, w którym trudno o stabilność i pewność.

Kłopot w tym, że brak zaufania, kwestionowanie wszystkiego, co znamy, dystansowanie się od świata prędzej czy później prowadzą do sytuacji, którą wykorzystują wszelkiego rodzaju pseudonaukowcy, pseudospecjaliści, tropiciele spisków czy celebryci. A nawet internetowi kaznodzieje, którzy z bezkrytyczną pewnością mówią, jak powinno być – nierzadko w oderwaniu od nauczania i tradycji wspólnoty Kościoła.

W efekcie przyzwyczajamy się także do braku prawdy w naszym komunikowaniu się. Przyjmujemy jako oczywistość, że to, co widać w sieci czy w telewizji, jest kwestią umowną i polega na pokazywaniu siebie od wykreowanej strony. A to, co się mówi jednego dnia, następnego można już odwołać – bez względu na to, jak ważnych i świętych kwestii dotyczyło.

Dla chrześcijan taka sytuacja to poważne duchowe wyzwanie. Żyjemy w takim, a nie innym świecie. Ale nie trzeba przypominać, że kłamstwo niszczy przekaz Ewangelii. A brak przejrzystości w osądzaniu sprawców przestępstw w Kościele podkopuje wiarę we wspólnotę i pasterzy. O tym, jak się w tym odnaleźć, przeczytają Państwo w tym numerze miesięcznika.

Nie tracąc z oczu spojrzenia na rzeczywistość, jednocześnie patrzymy też na Ewangelię – królestwo Boże pośród nas jest. Nie kiedyś, w przyszłości, ale dziś. 


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

O ŚWIĘTYM, CO SPOTKAŁ LENINA

Drodzy Czytelnicy,

ODTĄD JUŻ BLIŻEJ DO NIEBA

Najpiękniejsza ulica świata


komentarzeFacebook