WSTĘP

ARCHIWUM PRYWATNE


Gdybym wymienił wszystkie odznaczenia i nagrody, które otrzymał, mogłoby to posłużyć jako wspomnienie jego osoby. Jeślibym do tego dołożył imponującą listę napisanych przez niego książek, artykułów, wygłoszonych wykładów i rekolekcji, to zobaczylibyśmy, że Kościół w Polsce stracił postać wyjątkową i charyzmatyczną, a wszystkie wielkie słowa, które zwykle ważymy i dawkujemy, są w tym wypadku z pewnością na miejscu. Jestem głęboko przekonany, że będziemy go wymieniać na jednym oddechu w gronie dominikanów, którzy odcisnęli swój ślad w Kościele przełomu XX i XXI wieku, jednocześnie dopisując jego nazwisko do listy postaci pokroju księdza profesora Józefa Tischnera, biskupa Tadeusza Pieronka czy arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Większość swojego kapłaństwa poświęcił na popularyzację nauczania Jana Pawła II. Temu służył powołany przez niego krakowski Instytut Tertio Millennio, przez który przewinęło się wielu dzisiejszych samorządowców, polityków, księży, dziennikarzy. Temu służyły debaty, na które zapraszał filozofów, teologów i intelektualistów z Polski i zagranicy.

Był urodzonym polemistą. Zawsze przygotowany i uzbrojony w argumenty. Obstawiony cytatami ze źródeł, które uważnie studiował. Czytał gigantyczną liczbę gazet, książek i portali, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Był chyba we wszystkich możliwych studiach telewizyjnych i radiowych. Na łamach każdej możliwej gazety. Odważnie replikował i potrafił się mierzyć z największymi skandalami Kościoła. Pokazywał, że głoszenie Ewangelii i mówienie o Bogu nie musi iść w parze z dystansem i obrażaniem się na świat. Za to wielu go szanowało, bez względu na to, z jakiej opcji politycznej czy denominacji religijnej pochodzili. Był przykładem wiary myślącej, niebojącej się pytań niewygodnych, logicznie argumentującej.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZAMIAST WSTĘPU

Biez wodki nie razbieriosz

Drodzy Czytelnicy,

Nostalgia większa niż prawda

Przyjaciele pani Walentyny


komentarzeFacebook