Trzy krzyże

W Gidlach koło Częstochowy, gdzie znajduje się nasz dominikański klasztor, jest także kościół należący niegdyś do kartuzów. Kartuzi to ścisły zakon kontemplacyjny, znany chociażby z filmu Wielka cisza. Ich dewizą, którą zwykle umieszczają w swoich kościołach – tak też jest w Gidlach – są słowa: STAT CRUX DUM VOLVITUR ORBIS („Krzyż stoi, chociaż kręci się świat” czy też „Krzyż trwa, podczas gdy świat się zmienia”). Krzyż jest pierwszym symbolem naszej wiary i stoi pośrodku wszystkiego, przede wszystkim pośrodku naszego życia. Krzyż jako całkowite oddanie się i przyjęcie wszystkiego z ręki tych, których się kocha. Św. Augustyn pisał: „Męka Chrystusa ma moc kształtowania całego naszego życia!”. Odsłanianie znaczenia krzyża w naszym życiu to dojrzewanie w miłości, nadziei i wierze. Skoro sam Bóg umiera dla mnie na krzyżu, to znaczy, że Pan Bóg w Jezusie Chrystusie wierzy mi, kocha mnie i ma nadzieję, że tego nie zmarnuję. I dopiero wtedy inni mogą zobaczyć, co to znaczy, że mam nadzieję, wierzę i kocham.

Miłość: Krzyż powtórnego stworzenia

Rzecz się działa w Ganghereto, niedaleko Florencji. Ganghereto to właściwie wzgórze, na którym znajduje się kościół, klasztor i dom rekolekcyjny sióstr dominikanek. Miejsce trudno dostępne, zaciszne, urokliwe. Wchodząc z rozświetlonego podwórza do ciemnego kościoła, stanąłem poruszony i zaciekawiony. Oto droga krzyżowa: drewniana, miniaturowa, ma się wrażenie, że bez zachowania tradycyjnej kolejności. Wszystkie postaci są nagie. Widoczna męskość Jezusa, wyraźnie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Popławski OP - ur. 1964, dominikanin, przez trzy lata misjonarz na Tajwanie i w Chinach, w latach 2006?2014 prowincjał polskich dominikanów, obecnie jest socjuszem generała zakonu ds. Europy Wschodniej i Środkowej, autor m.in. "Roku taty" i "Oczka. Miniatur (anty)klerykalnych". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SŁOWA JEDNANIA

Kąpiel w ziołach

Słowo od Prowincjała Dominikanów

Na Księżyc czy do Wieliczki?

PORWANI PRZEZ SŁOWO


komentarzeFacebook